26/03/2024
Trelakers 7 22 20 19 - 68 -
Frigo Driver 10 15 13 15 - 53 -

Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε για τους TreLakers!

Σημαντική τόνωση για την ψυχολογία τους ενόψει των επερχόμενων play offs ήταν το χθεσινό ματς για τους TreLakers , καθώς επιβλήθηκαν με 68-53 των Frigo Driver στον Κολωνό στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Winter Development 2 League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα τους με το σκορ να είναι αρκετά χαμηλό στα μισά του δεκαλέπτου(5-5).Οι Frigo Driver όμως ,με τους Σταύρο και Γιώργο Μιχαλακάκο να παίρνουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3(7-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να παίζουν κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ αλλά χωρίς καμία να μπορέσει να πάρει ξεκάθαρο κεφάλι στο σκορ.Ο Ζέρβας από την μια και ο Γιώργος Μιχαλακάκος από την άλλη ήταν οι πιο δραστήριοι επιθετικά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 29-25.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου όμως , οι TreLakers ήταν πιο συγκεντρωμένοι και σταδιακά άρχιζαν να ανεβάζουν τον δείκτη της διαφοράς με τους Ζέρβα και Μαυρόπουλο να πρωταγωνιστούν. Οι Frigo Driver προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ αλλά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω με 11 πόντους(49-38).

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε παράσταση για έναν ρόλο καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Άλλωστε , το σκορ ήταν 60-42 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού με τους Frigo Driver να αδυνατούν να βρουν λύσεις με αποτέλεσμα να ηττηθούν εν τέλει με το 68-53 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζέρβας με 21 πόντους , 2 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλτσος με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

TreLakers(Βαρθαλίτης):Ζέρβας Μ 21 , Βαρθαλίτης 8,Γκούβας 6, Γώγος 6,Ζέρβας 4,Μαυρόπουλος 6 , Σγούρος 11 , Τσουκνιδής 6

Frigo Driver(Γκότσης): Απολλωνάτος , Γκότσης , Κωστάκης , Λουκατάρης 2 , Μαθιός 9 , Μιχαλακάκος Σ 2 , Μιχαλακάκος Γ 16 , Νικόλτσος 15 , Παπαδάκης 9

Τι μας άρεσε : Οι συνεργασίες των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.