06/03/2024
Sicarios BC 19 24 21 17 - 81 -
Hellas Paper Bears 22 21 17 18 - 78 -

Πήραν το ντέρμπι και το εισιτήριο για τα ημιτελικά οι Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ανταγωνιστικότητα από τις δύο ομάδες, με τους Hellas Paper Bears να δίνουν μάχη για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Χύτας και Γρίβας ήταν οι πρώτοι που έδειξαν τις ικανότητές τους, καθώς με απίστευτα σουτ και ασίστ έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ωστόσο, οι Sicarios δεν έμειναν πίσω και με τους Μαρκίδη, Μητσάκη και Γκαβέζο Άρη να ανταποκρίνονται άψογα στην πίεση, έφτασαν να υπολείπονται με 19-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 24-21 υπέρ των Sicarios. Οι Hellas Paper Bears δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρίσουν στο σκορ διαμορφώνοντας το 43-43 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο πίεση από τους Sicarios. Οι Μαρκίδης και Μητσάκης συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, καθοδηγώντας την ομάδα τους προς την ανατροπή. Παρά τις προσπάθειες όμως των Hellas Paper Bears για αντίσταση, οι Sicarios κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το προβάδισμα με 64-60 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα αποφασιστικό για τον τελικό νικητή του παιχνιδιού. Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αποφασισμένες να κατακτήσουν τη νίκη. Οι Sicarios έδειξαν αντοχή και συγκέντρωση καθ' όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ οι Hellas Paper Bears πάλεψαν μέχρι το τέλος. Παρά τη σθεναρή προσπάθεια των Hellas Paper Bears, οι Sicarios κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 81-78.

MVP του αγώνα είναι ο Σάββας Μαρκίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Hellas Paper Bears είναι ο Χρήστος Χύτας ο οποίος έβαλε 27 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Sicarios BC: ΓκαβέζοςΑντ. 17(2), ΓκαβέζοςΑρ. 22(1), Μαρκίδης 23(1), Μητσάκης 12(3), Πανταζής 5, Παπαθανασίου, Παπασταθόπουλος, Σπυρόπουλος 2

Hellas Paper Bears: Αναγνώστου 7, Γκαγκασούλης, Γρίβας 9(1), Καραγκούνης 7(1), Μπέλλης 14(1), Νικηφόρος 2, Πολυχρονιάδης 12(4), Χύτας 27(2)