27/02/2024
Sun City Spurs 21 18 25 6 - 70 -
Iguana Pacers 18 13 8 23 - 62 -

Στα playoff και μαθηματικά οι Sun City Spurs!

Οι Sun City Spurs, με μπάσκετ για σεμινάριο στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν 70-62 των Iguana Pacers και εξασφάλισαν μαθηματικά την είσοδό τους στα πλέι οφ.

Σε εξαιρετική κατάσταση οι Sun City Spurs, έψαχναν την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους και την μαθηματική είσοδό τους στα πλέι οφ. Οι Iguana Pacers, με πολλές ελλείψεις για ένα ακόμη παιχνίδι, με στόχο και αυτοί την τετράδα. Πολύ δυνατά ξεκίνησαν στην αναμέτρηση και οι δυο ομάδες. Ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Στρατομήτρο να εκτελεί από μακριά για τους Iguana Pacers και τον Μαγγωνάκη πρωταγωνιστή για τους Sun City Spurs. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο γρήγορο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντα το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι το βάθος στον πάγκο τους, αύξαναν σταδιακά την διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια ελπίδας στους Iguana Pacers. Με επιμέρους σκορ 21-2, εκτόξευσαν την διαφορά στο +27 (69-33) και όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 64-39.

Στην τελευταία περίοδο είχαν κριθεί τα πάντα και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ το ροτέισον κάτι που εκμεταλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και μείωσαν την διαφορά, όχι βέβαια σε βαθμό να απειλήσουν για την νίκη. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 70-62 με τους Sun City Spurs να εξασφαλίζουν και μαθηματικά την είσοδό τους στα πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ταξιάρχης Στρατομήτρος με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Κυπριανός 2, Οικονομάκος, Σαλονικίδης 3, Μαγγωνάκης 17, Πάλλης 2, Μελισσάρης 2, Μπούσης 6, Αφαλίδης, Διονυσόπουλος 6, Κυριαζίδης, Γκαβανόπουλος 15, Τσατσάνης 17.

Iguana Pacers (Στρατομήτρος): Στρατομήτρος 33, Παπαζαχαρίου, Φαρούπος 8, Μπαμπίλης 2, Ανδριώτης 2, Γεωργίου 17.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο των Sun City Spurs!