23/10/2023
Gran Μανάρια 14 11 17 13 - 55 -
Alpinists BC 18 12 13 16 - 59 -

Πολύ σκληροί για να χάσουν οι Αλπινιστές!

Σπουδαία νίκη πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό της Zωφριάς οι Αλπινιστές, καθώς επικράτησαν των Gran Μανάρια με 55-59 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Στο 2-1 πλέον οι φιλοξενούμενοι, με τα Μανάρια να πέφτουν στο 1-2.

Η αρχή του αγώνα ήταν εξαιρετική και από τις δύο ομάδες, καθώς ξεκίνησαν το παιχνίδι αρκετά εύστοχα, κυρίως έξω από την γραμμή των 6.75. Λίγο καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 14-18.

Στην συνέχεια τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων άρχισαν να πέφτουν, με αποτέλεσμα να προκύψει ένα φτωχό επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο. Για τους φιλοξενούμενους Μουτεβελής (4π) και Νιαμονιτός (4π) ήταν αυτοί που βοήθησαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα ενώ για τα Μανάρια ο Λιάκος (6π) με δύο τρίποντα κράτησε κοντά τους γηπεδούχους στο σκορ, με το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 25-30.

Ανεβασμένοι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι χάρις τους Νερούτσο που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, σκοράροντας 4 πόντους και τον Παπαευσταθίου με 5 πόντους. Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 42-43, με του φιλοξενούμενους να μένουν στην θέση του οδηγού έστω και με ένα πόντο διαφορά.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να εναλλάσσεται συνέχεια. Οι Αλπινιστές εμφανίστηκαν όμως πιο ψύχραιμοι και χάρις τον πολύπειρο Καρακώστα που σκόραρε 9 κρίσιμους πόντους, απέδρασε από το κλειστό της ζωφριάς, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 55-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καρακώστας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σκληρός με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Gran Μανάρια είχαν 5/8 βολές, 16/35 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι Αλπινιστές είχαν 10/17 βολές, 17/39 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 11 λάθη.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 7 (1), Ηλίας 2, Καμπόλης, Καραμπούλας, Λιάκος 6 (2), Νερούτσος 11, Πέππας 2, Παπαευσταθίου 10 (2), Παπαχριστοδούλου 9 (1), Σκιαδόπουλος 5, Σκληρός 3

Alpinists BC (Μαρούδης): Βακρινός 6 (2), Γούλας 2, Καββαδίας, Καράβης 2, Καρακώστας 14, Κυριακίδης 3 (1), Λιοφάγος 4, Λυμπερόπουλος 4, Μουτεβελής 13 (2), Νεαμονιτός 7, Ποντίκας, Συκάρης 4

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!