14/11/2023
TECHbuddy 23 25 24 22 - 94 -
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 13 7 7 13 - 40 -

Περίπατος για τους πρωταθλητές και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

TECHbuddy και Μαέστροι αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της αγωνιστικής φάσης του Κυπέλλου, σε ένα παιχνίδι που υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί εξαρχής. Εν τέλει, τα πράγματα αποδείχθηκαν ακόμη πιο εύκολα για την ομάδα του Γιάννη Βαλέρη η οποία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στους ανύμπορους να αντιδράσουν, Μαέστρους. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 94-40.

Οι TECHbuddy μπήκαν από νωρίς στο ματς με σκοπό να μη δώσουν κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης στους αντιπάλους τους. Έχοντας τον Γεράνιο σε ένα "Μαεστρικό" βράδυ, αλλά και τους Λιούρδη και Λαγοπάτη να κάνουν τα πάντα πάνω στο παρκέ, η βραδιά προμηνυόταν απολαυστική για τους νταμπλούχους. Δείχνοντας τον ίδιο ζήλο σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά αρχικά με 23-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Συνεχίζοντας σε ακόμη υψηλότερο βαθμό η τιμή της διαφοράς θα εκτοξευόταν στους 27 πόντους (47-20) στο ημίχρονο. Πλέον, τα πράγματα γίνονταν πάρα πολύ δύσκολα για τους νεοσύστατους Μαέστρους.

Με την έναρξη του β' μέρους, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν έδειχναν κανένα σημάδι κόπωσης, συνεχίζοντας στον ίδιο υψηλό ρυθμό. Τα σουτ συνέχιζαν να μπαίνουν, ενώ απο την άλλη πλευρά τα καλάθια έρχονταν με το σταγονόμετρο, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει τους 45 πόντους (72-27). Πλέον, το τελευταίο δεκάλεπτο όπως καταλαβαίνετε ήταν απόλυτα διαδικαστικό, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται λίγο πιο χαλαρές προς το τέλος του αγώνα. Το σκορ του δεκαλέπτου σταμάτησε στο 22-13, με τους TECHbuddy να παίρνουν μια εύκολη μεν, σημαντική δε πρόκριση. Μοναδικό μελανό σημείο, ο τραυματισμός του Χύτα ο οποίος αναμένεται να απουσιάσει για αρκετό καιρό.