24/04/2024
Virtus Kothonia 24 18 19 20 - 81 -
Los Bandoleros 22 17 16 16 - 71 -

Η πρώτη νίκη στην ιστορία της Virtus Kothonia!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα του Summer Development League, η Virtus Kothonia μετά από ένα άκρως χορταστικό παιχνίδι με υψηλό σκορ και θέαμα, νίκησε τους Los Bandoleros με 81-71, κάνοντας σεφτέ στα ροζ!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το επιμέρους 24-22! Η περίοδος ήταν μια προσωπική μονομαχία του Κιούση και Κοταδήμου, με τους δύο παίκτες να τελειώνουν το κομμάτι αυτό με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα!

Στην συνέχεια, οι Κιούσης, Γιακουμής και Νικολακόπουλος συνέθεσαν τα κομμάτια του επιθετικού παζλ της Virtus και αποτέλεσαν τον ουσιαστικότερο λόγο που η ομάδα τους οδηγήθηκε στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 42-39! Από την άλλη πλευρά, ο Κοταδήμος επιβεβαίωσε με την απόδοση του ότι ανήκει στην elite των σκόρερ της κατηγορίας! Ο ηγέτης των Los Bandoleros ήταν ασταμάτητος με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο με 23 πόντους στο ενεργητικό του.

Οι δυο ομάδες με την επιστροφή τους στο παρκέ συνέχισαν να μας προσφέρουν πλούσιο θέαμα, μοναδικής ομορφιάς φάσεις, σκληρές μονομαχίες και αμείωτο σασπένς καθόλη τη διάρκεια της προτελευταίας στροφής! Ο Κιούσης έκλεισε το δεκάλεπτο με double-double(23—13r), ενώ ο διαστημικός Κοταδήμος βρέθηκε μια στροφή πριν το τέλος με 36 πόντους στην συλλογή του! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 61-55!

Στην τέταρτη περίοδο, η Virtus βρήκε στο πρόσωπο του Νίκου Κωστόπουλου τον x-factor, καθώς με 7 υπερπολύτιμους πόντους οδηγησε την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 81-71! Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στους νεαρούς Γιακουμή-Νικολακόπουλο, οι οποίοι πέτυχαν τα 7 απο τα 8 συνολικά τρίποντα στο παιχνίδι, αλλά και στους 45 ολοκάθαρους πόντους του φοβερού και τρομερού Κοταδήμου!

Betsson MVP ο Γιώργος Κιούσης με 28 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Κοταδήμος είχε 45 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Virtus Kothonia(Κωστόπουλος): Αλεπάκης 6, Γιακουμής 14, Κούσης 28, Α.Κωστόπουλος, Ν.Κωστόπουλος 13, Νικολακόπουλος 20.

Los Bandoleros(Γιούνης): Γιούνης 14, Κοταδήμος 45, Κουτσούκης 1, Ρωμαίος 4, Κ.Σακελλαρίδης 7, Ι.Σακελλαρίδης, Χατζηδήμας!

Τι μας άρεσε : Το άκρως θεματικό παιχνίδι που μας χάρισαν οι δυο ομάδες, αλλά και η απόδοση των Κιούση, Κοταδήμου, Νικολακόπουλου, Γιακουμή και Νίκου Κωστόπουλου!