22/03/2024
Run & Gun B.C 22 18 20 22 - 82 -
Hellenic Energy 12 11 26 13 - 62 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Run & Gun!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Run & Gun πραγματοποίησαν ακόμη μια μπασκετική παράσταση, νίκησαν τους Hellenic Energy με σκορ 82-62, και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Intercity-Indians για να μάθουν ποιος θα είναι ο αντίπαλος τους στην πρώτη φάση των playoffs!

«Μποτώνη παρόντος πάσα αρχή παυσάτω» θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τίτλος για τα όσα διαδραματίστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο ηγέτης των γηπεδούχων μας πρόσφερε μοναδικής ομορφιάς φτάσεις και με 12 προσωπικούς πόντους έπαιξε τον σημαντικότερο λόγο για να κλείσουν οι Run & Gun την περίοδο με το υπέρ τους 22-12! Στην αντίπερα όχθη, οι μόλις πέντε Hellenic είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Γκότση 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Η προσωπική μονομαχία των Μποντώνη-Γκότση συνεχίστηκε και στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού! Ο «Mr 23» των γηπεδούχων φόρτωσε με ακόμη 12 πόντους το αντίπαλο καλάθι, ενώ από την πλευρά των «μπλε» ο Γκότσης ήταν εκ νεου εξαιρετικός με 7 πόντους στο ενεργητικό του! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 40-23!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Hellenic Energy αποχαιρέτησε την φετινή σεζόν πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα! Ο Θεάκος και η παρέα του έβαλαν δύσκολα σε μια ομάδα με την δυναμική των Run & Gun, καθώς με τον Διακουμή να θυμίζει Stef Curruy έξω από την γραμμή των 6.75 κατάφεραν να πετύχουν είκοσι έξι πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά! Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν το 60-49!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξύπνησε ο εγωισμός της ομάδας των Μπέλλο και Θεοχαρίδη, καθώς ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση και στις δυο πλευρές του γηπέδου, περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στους δεκατρείς πόντους, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Μποτώνη να τελειώνει το ματς με 37 πόντους κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη με σκορ 82-62!

Betsson MVP ο Γιάννης Μποντώνης με 37 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Γκότσης είχε 28 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Run & Gun(Μπέλλος): Αρχοντόπουλος 6, Βελετζέλος 3, Βεργής 7, Θεοχαρίδης 3, Κουρτέσης 4, Μπέλλος, Μποτώνης 37, Παντελάκης, Παπαδόπουλος 4, Τρίμμης 18.

Hellenic Energy(Διακουμής): Γκότσης 28, Διακουμής 19, Στάθης 2, Θεάκος, Καλαρίδης 13.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Μποτώνη και Γκότση!