26/03/2024
Circle BC 14 8 24 13 - 59 -
Escapers 15 8 11 12 - 46 -

Έκλεισε τη σεζόν με «ψηλά το κεφάλι» η Circle!

Με νίκη έπεσε η «αυλαία» για τη φετινή σεζόν στη Circle, η οποία το βράδυ της Τρίτης 26 Μαρτίου επικράτησε των Escapers με 59-46 στη τελευταία αγωνιστική της Development League. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και έτσι η φετινή σεζόν τους τελείωσε με 15 νίκες και 9 ήττες συνολικά. Από την άλλη πλευρά οι Escapers έκλεισαν τη κανονική διάρκεια με μία διδακτική ήττα (16-9) και πλέον στρέφονται στα κρίσιμα ματς των Playoffs, εκεί όπου θα βρουν μπροστά τους τους Μίνωες (30/3).

Στα του παιχνιδιού η Circle μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και έφτιαξε ένα σερί 9-0 στο ξεκίνημα, με τον Καλούδη να πατάει το παρκέ με όρεξη. Σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και ο Στρεμιέτσνι έγραψε το 9-7. Στη συνέχεια παρέμειναν σε απόσταση δύο πόντων (14-12), ενώ πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά όταν ο Γαρίνης πρόλαβε το ρολόι και στη λήξη της περιόδου έκανε το 14-15.

Η αστοχία επικράτησε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και στις δύο πλευρές. Χρειάστηκε να περάσουν κάτι παραπάνω από 3 λεπτά για να έρθει το πρώτο καλάθι στη περίοδο, ενώ γενικά για αρκετά λεπτά οι δύο ομάδες ήταν «δίπλα-δίπλα» στο σκορ (20-20). Όπως συνέβη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Escapers ήταν πάλι αυτοί που έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Δεπάστας με δική του προσπάθεια διαμόρφωσε το 22-23 με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, αφού υπήρχαν εκατέρωθεν απαντήσεις στο σκοράρισμα. Από τα μέσα της περιόδου, όμως, η Circle φάνηκε να ανεβαίνει. Καραπαναγιώτης και Χατζηγιαννίδης έδωσαν λύσεις από κοντά, ενώ ο Καλούδης εξακολουθούσε να είναι ο καλύτερος παίκτης του ματς. Κάπως έτσι από το 34-34 έγινε ένα σερί 12-0 που επέτρεψε στους γηπεδούχους να απομακρυνθούν στο 46-34.

Το ματς έφτασε στο σημείο που ήθελε η Circle, η οποία συνέχισε να είναι η ομάδα που έβρισκε με περισσότερη ευκολία το δρόμο προς το καλάθι. Ο Καλούδης με τρίποντη εκτέλεση ανέβασε το σκορ στο 55-39 και πλέον οι γηπεδούχοι ήξεραν πως η νίκη δεν μπορεί να φύγει από τα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποδεχτεί τη μοίρα τους και απλώς με τους Φράγκο και Τάγκα έριξαν τη διαφορά στους 13 πόντους, με το τελικό σκορ να δείχνει 59-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καλούδης με 33 πόντους, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τους Escapers ξεχώρισε ο Κυριάκος Φράγκος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Circle (Καρκαλέτσης): Καλούδης 33(10ρ.), Καραπαναγιώτης 5(7ρ.), Ματσούκας 4(11ρ.), Παπαχρήστου 3(5ρ.), Χατζηγιαννίδης 14(12ρ.)

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 2(4ρ.), Γαρίνης 14(6ρ.), Δεπάστας 10(11ρ.), Στρεμιέτσνι 3(3ρ.), Τάγκας 4(7ρ.), Φράγκος 13(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Καλούδη!