26/03/2024
Λεγάμενοι BC 8 20 12 15 - 55 -
Partouzan 20 8 12 20 - 60 -

Με το ροζ φύλλο στην... τσέπη η Partouzan!

Σε ένα παιχνίδι με όμορφο κλίμα και εξαιρετική διάθεση από τις δύο παρέες, η Partouzan πήρε τη νίκη με σκορ 55-60 απέναντι στους Λεγάμενους, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο ΣΕΦ το βραδάκι της Τρίτης!

Ο... σουτέρ Καραδήμας περίμενε με υπομονή έξω από τα 6.75 και τιμώρησε την ομάδα των Λεγάμενων, με τον ρυθμό να είναι από νωρίς γρήγορος. Ο Σπύρος ο Παυλόπουλος πολεμούσε κάθε φάση κάτω από τα δύο καλάθια, με τον Αγαλόπουλο να ζει δεύτερη... νιότη και να συμβάλει επιθετικά για τους γηπεδούχους, όμως ο Τζάνης έβαλε και αυτό ένα με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 8-20 για Partouzan. Ο γεμάτος ενέργεια φόργουορντ των φιλοξενούμενων ήταν πραγματικά... άπιαστος σε εμένα και επίθεση, με την ομάδα του να αφήνεται στις "ορέξεις" του. Οι Λεγάμενοι όμως εκτός από καλή ομάδα είναι και αρκετά έμπειρη, δεν επηρεάστηκε από την... physical εξέλιξη του παιχνιδιού και ισοφάρισε στο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 28-28.

Ο Γιώργος ο Αγαλόπουλος εκτέλεσε πίσω από τη γραμμή των 6.75, με καμία όμως ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ, με το παιχνίδι άκρως ενδιαφέρον και αμφίρροπο! Η Partouzan πέραν της δημιουργίας του Καρυοφίλλη είχε και τον Ρηγανάκο σε καλή μέρα στο ποστ του πέρασε μπάλες και με αυτόν τον τρόπο μετρίασε τις κάποιες... ατασθαλίες στον αμυντικό τομέα, με την τρίτη περίοδο να ξαναβρίσκει τις παρέες ισόπαλες στο 40-40. Όσο και αν το παιχνίδι είχε αδιάφορο βαθμολογικά χαρακτήρα, οι δύο ομάδες πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα και το ροζ φυλλοναγωνα, με αυτή που το πήρε στο τέλος να είναι αυτής της Partouzan, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 55-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τζάνης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Στάντζος 6, Λάγιος, Αγαλόπουλος 8, Βρεττάκος 15, Δημουλιάς 6, Καμαριωτάκης 6, Οικονόμου 14.

Partouzan (Καραδήμας): Παυλόπουλος 5, Καραδήμας 17, Καρυοφίλλης 6, Ρηγανάκος 13, Τζάνης 19.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!