23/04/2024
Air Ballers 7 9 17 19 - 52 -
Monstars 16 20 25 19 - 80 -

Συνεχίζουν την καλή δουλειά οι Monstars!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Monstars. Οι Χατζηιωάννης, Στράντζαλης και Αργυρίου είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Monstars να έχουν το προβάδισμα με 7-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Monstars συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Air Ballers φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Καραγιάννη και Γούλα δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Monstars να έχουν διαφορά 20 πόντων, 16-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Monstars συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Χατζηιωάννη, Στράντζαλη και Αργυρίου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Air Ballers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καραγιάννη και του Γούλα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-61.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Air Ballers δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Monstars έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 52-80.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλειος Χατζηιωάννης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 25 πόντους και 9 κλεψίματα.

Για τους Air Ballers ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραγιάννης ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Air Ballers: Γερολυμάτος 8, Γκουστίλης 1, Γούλας 8(2), Καραγιάννης 5, Κρυστάλλης 7, Λαγός, Μπασιάκος 4(1), Πανταλώνας 8(2), Τατιτζικίδης 11(3)

Monstars: Αγατσιώτης 6, Αικατερίνης 5, Αργυρίου 9(2), Λαγογιάννης 2, Πανόπουλος 7, Πατσίκας 3(1), Πετάβρατζης 2, Στράντζαλης 21(5), Χατζηιωάννης 25(1)