11/03/2024
Γκουρούδες 20 17 16 15 - 68 -
Elapuse BC 18 10 17 15 - 60 -

Κέρδισαν από συνήθεια οι Γκουρούδες!

Το βράδυ της Δευτέρας 11 Μαρτίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Master League, οι Γκουρούδες παρά τις σημαντικές απουσίες που είχαν, λύγισαν και την αντίσταση της επίσης αποδεκατισμένης Elapuse με 68 – 60 κι έφτασαν τις 18 νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, άπλωσαν στο παρκέ την επιθετική τους ποιότητα, με τους Γκουρούδες να κρατούν προβάδισμα ενός καλαθιού. Ο Βασιλάκης ξεκίνησε καυτός με δύο τρίποντα, ο Μπαλαούρας πήρε την σκυτάλη με 4 πόντους και ο Αχής στην συνέχεια πέτυχε ακόμα 6 για το προβάδισμα των τυπικά γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο αέρινος Δαφαλιάς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 10 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μιγιόνη που πέτυχε 5, για το 20-18 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γκουρούδες με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα κατάφεραν να πάρουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντες βόμβες από Βασιλάκη(2) - Μπαλαούρα και 4 πόντους του Οικονόμου, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Η ομάδα του Αναγνώστου που πλήρωσε τα κενά της διαστήματα, στηρίχθηκε και πάλι στον επιθετικό οίστρο του Δαφαλιά που πέτυχε 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του, για το 37 – 28 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο στην τρίτη περίοδο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και τους γηπεδούχους να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Δαφαλιάς με 6, Ζορμπάς με 5 και Σταυρακόπουλος με τρίποντο, πάλευαν να φέρουν την κατάσταση στα χέρια της Elapuse, αλλά οι Γκουρούδες με μπροστάρη τον Μπαλαούρα με 6 πόντους και τον Ντίνο να ακολουθεί από κοντά με 4, δεν αγχώθηκαν και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 53 – 45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(15-15) μεταξύ των δύο ομάδων, με την εικόνα να μην αλλάζει και τους Μπλε να φτάνουν σε μία άνετη σχετικά νίκη. Βασιλάκης και Αργυράκης πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 4 πόντους, με τον Αχή να βάζει ένα τρίποντο οδηγώντας εύκολα την κούρσα για τους τυπικά γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, ο σίφουνας Δαφαλιάς συνέχισε το βιολί του με 12 πόντους, αλλά δεν έφτανε, με το τελικό 68 – 60 να γράφεται στο φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Βασιλάκης με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Δαφαλιάς με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Γκουρούδες(Οικονόμου): Αργυράκης 2, Ν.Αχής 15(10ρ.), Βασιλάκης 18(11ρ.), Μπαλαούρας 15, Οικονόμου 10, Τουπής 8(10ρ.)

Elapuse(Αναγνώστου): Αναγνώστου, Δαφαλιάς 34(10ρ.), Ζορμπάς 12, Κουτσούκος 4(9ρ.), Μιγιόνης 7, Παπούλιας, Σταυρακόπουλος 3(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή και γρήγορη εξέλιξη του παιχνιδιού.