08/01/2024
Limoges 17 18 9 22 - 66 -
Meracles 17 17 25 9 - 68 -

Σκαρφάλωσαν στη δεύτερη θέση οι Meracles!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Master League, οι Meracles μετά από ένα συγκλονιστικό και άκρως χορταστικό παιχνίδι, πήραν την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου κόντρα στην Limoges με σκορ 66-68, πραγματοποιώντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα!

Η πρώτη περίοδος αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 17–17. Ο Σκλάβος ηγήθηκε των προσπαθειών των Meracles με 5 πόντους μέσα απο το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Σκιαθίτης(5π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Τριαντογιάννης, Αντωνόπουλος και Μπραντίτσας είχαν από 4!

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, αφού έκλεισε με το επιμέρους 18-17! Ο Δαβιλάς παρουσίασε απλόχερα όλα τα ηγετικά χαρακτηριστικά που διαθέτει ως παίκτης, ενώ οι Σκιαθίτης και Σκλάβος πρόσθεσαν από 5 πόντους έκαστος! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35–34.

Οι Meracles επέστρεψαν στο παρκέ της Badketaki Arena με σκοπό να ξεδιπλώσουν όλες τις αρετές που διαθέτουν ως σύνολο, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους εννέα πόντους και με τον Σκλάβο να πραγματοποιεί εκ νέου εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκαπέντε πόντων με σκορ 44–59.

Στη τέταρτη περίοδο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δυο ομάδες! Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας και με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει 13 πόντους  έφεραν το παιχνίδι λίγο πριν το τέλος στα ίσια (66-66)! Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τραφιλάς με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα δυο πόντων(66-68), ενώ στην εκπνοή του αγώνα ο Μπραντίτσας έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε την ομάδα της Λουκάτου, να πανηγυρίζει την έβδομη συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 66-68!

Betsson MVP ο Ευάγγελος Σκλάβος με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Παπαδόπουλος είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 15/36 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 14/17 βολές, 52 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 27/50 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 3/11 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη.

Limoges(Δαβιλάς): Αντωνόπουλος 5, Δαβιλάς 17, Κωνσταντόπουλος 9, Μπολόσης, Μπραντίτσας 12, Παπαδόπουλος 17, Τριαντογιάννης 6.

Meracles(Λουκάτου): Αδάμης, Αυγουλής, Γερεουδάκης 9, Γουλανδρής 4, Μπάρλος 7, Σκιαθίτης 13, Σκλάβος 21, Τραφαλής 14.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας χάρισαν οι δυο ομάδες!