08/01/2024
Bar Χελώνα 23 16 11 12 - 62 -
Patras Orlando Tragic 17 11 14 3 - 45 -

"Σόκαρε" τους Τρατζικ η BarΧελώνα και πήρε τεράστια πρόκριση

Ορλάντο Τράτζικ και BarΧελώνα αναμετρήθηκαν για τις ανάγκες του Κυπέλλου και την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες. Ήταν ένα παιχνίδι όπου υπήρχε φαβορί, καθώς οι Τράτζικ ως περσινοί φιναλίστ του πρωταθλήματος έχουν μεγάλη εμπειρία από τέτοιους αγώνες, παρ'ολα αυτά η BarΧελώνα παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση με 62-45.

Από νωρίς οι παίκτες της BarΧελώνα φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έχοντας συνεπή παρουσία στην άμυνα καθώς και εντυπωσιακή στην επίθεση, πήραν ένα προβάδισμα 6 πόντων (23-17) στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τράτζικ έδειχναν να μην έχουν μπει με την απαραίτητη διάθεση και ενέργεια στο ματς. Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα ισορρόπησε λίγο περισσότερο, αφού οι "Τραγικοί" κράτησαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 11 πόντους ενώ εκείνοι πέτυχαν 14. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το 34-31 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Με την έναρξη της επανάληψης, η BarΧελώνα είχε αποκτήσει και πάλι ψυχολογία μέσα από την εξαιρετική παρουσία όλου του rotation που χρησιμοποιήθηκε. Τα σουτ έμπαιναν και οι Tragic δυσκολεύονταν ολοένα και περισσότερο να κρατηθούν κοντά. Συνεπώς, το σκορ της τρίτης περιόδου σταμάτησε στο 50-42. Πλέον, οι περσινοί φιναλίστ έπρεπε να επιστρατεύσουν όλα τα διαθέσιμα μέσα τους, για να διεκδικήσουν την πρόκριση. Η άμυνα της BarΧελώνα δεν τους επέτρεψε να δουν καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο, γεγονός που ήταν μοιραίο για τους Tragic και ευεργετικό για την BarΧελώνα. Εν τέλει, μετά από ακόμη μια εξαιρετική περίοδο για τους γηπεδούχους (12-3) το παιχνίδι έληξε στο 62-45.