16/04/2024
Cartel BC 12 7 20 18 - 57 -
Magoofyδες 17 17 5 17 - 56 -

Στα προημιτελικά οι Cartel!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν την απόλυτη ανταγωνιστικότητα. Οι καλύτεροι παίχτες των Cartel BC, Δάλπας και Αποστολίδης, και οι Θαλασσινός, Τσαρσιταλίδης και Παναγιωτόπουλος από τους Magoofydes, ανέδειξαν το επίπεδο της αντιπαράθεσης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Magoofydes να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, οδηγώντας το σκορ στο 12-17, προσφέροντας ένα πρώτο δείγμα της έντασης που θα ακολουθούσε.

Ίδιο μήκος κύματος και στην δεύτερη περίοδο όπου οι Magoofydes με μπροστάρηδες τους Θαλασσινό, Τσαρσιταλίδη και Παναγιωτόπουλο κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και να διευρύνουν το προβάδισμα της ομάδα τους με 19-34 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Cartel BC με τους Δάλπα, Αποστολίδη και Ζωγράφο να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να δώσουν άλλη τροπή στην ροή του παιχνιδιού. Σκορ περιόδου 20-5 υπέρ των Cartel BC.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Cartel BC κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 57-56 έπειτα από ανατροπή καταφέρνοντας να διαχειριστούν το προβάδισμα τους. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Κωνσταντίνος Δάλπας ο οποίος πέτυχε ένα εντυπωσιακό Double Double έχοντας 24 πόντους και 25 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Magoofydes ήταν o Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Cartel BC: Αποστολίδης 18(2), Γεωργιάδης, Δάλπας 24, Ζωγράφος 7, Κυρίτσης 3, Χατζηιωαννίδης 5, Χορόζογλου

Magoofydes: Kolev 4, Ανφιμιάδης, Βασιλειάδης, Ζαμουρίδης 6(2), Θαλασσινός 12(2), Κριθαρίδης 3(1), Λινάρδος, Μπούτζης 2, Παναγιωτόπουλος 3, Σελεμενάκης 6, Τσαρσιταλίδης 20(2), Τυφλόπουλος