08/04/2024
Στιφάδο Bulls 23 19 28 12 - 82 -
New World Fix 20 19 13 24 - 76 -

Πάνε για νέο νταμπλ οι Στιφάδο, αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι οι Fix!

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, αλλά και νταμπλ θα διεκδικήσουν οι Στιφάδο Bulls απέναντι στον Αντίλαλο, καθώς στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό λύγισαν τους λαβωμένους και συνάμα μαχητικούς New World Fix με 82-76 στο κλειστό του Περιστερίου!

Ξεκίνημα του ημιτελικού με τις δύο πλευρές να δίνουν γρήγορο ρυθμό και τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 23-20, χάρη σε 10 πόντους του Jay Jay, 5 του Τσελεμπή και 4 του Ζευκιλή. Ο Ρωμοσιός με 7 πόντους, ο Βαμβακούσης με 6 και ο Santaniello με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Ζευκιλή, 4 του Καραβασάνη και τρίποντο του Ζαχάρου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 42-39. Τους New World Fix κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Ζωιτού, 4 είχε ο Santaniello και από 3 οι Βαμβακούσης και Παναγιωτάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χατζή πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Jay Jay, 7 του Καραβασάνη, άλλους τόσους του Ζευκιλή και δύο τρίποντα του Παλτόγλου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 70-52. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Τασιούδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Ρωμοσιός και τους 5 του Santaniello. Σκορ τρίτης περιόδου 70-52!

Στο  τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix, αν και έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις, έκαναν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα σουτ των 10 πόντους του Ρωμοσιού και βοήθειες των Ζωιτού, Santaniello, Γαλανού και Παναγιωτάκη, επέστρεψαν από το 65-43 στο 77-73, 5:00 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Μάλλης και με 5 δικούς του πόντους και τρίποντο του Παλτόγλου, οδήγησαν τους Στιφάδο Bulls στον τελικό με 82-76!

Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ρωμοσιός με 25 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 7/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ.

Στιφάδο (Παγουλάτος): Πρόκος 2, Καττής 2, Jay Jay 20, Πολίτης 2, Τσελεμπής 5 (1), Μάλλης 5, Καραβασάνης 13 (1), Ζαχάρος 3 (1), Παλτόγλου 11 (3), Πανταζής, Παρθένης 2, Ζευκιλής 17

New World Fix (Τασιούδης): Γαλανός 3 (1), Κιτσαντάς, Παναγιωτάκης 10 (1), Santaniello 18 (1), Ζωιτός 11 (1), Ρωμοσιός 25 (2), Βαμβακούσης 9

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρίτο δεκάλεπτο των Στιφάδο Bulls, όσο και η μαχητικότητα των New World Fix στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα!