30/01/2024
Πι Stoli α 21 20 11 9 - 61 -
Miami Heets 20 15 20 10 - 65 -

Στο κυνήγι της πρωτιάς οι Miami Heets!

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να επικεντρώνεται κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και σκοράροντας αμφότερες πολύ εύκολα τα Πιστόλια προηγούνταν με 21 – 20. Ο Σιούτης ήταν εξαιρετικός από κοντά με 8 πόντους, ο Λιόλιος κλασσικά σε καλή μέρα με 7 και ο Φακοπουλίδης έδινε ρυθμό και 5 πόντους για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Σάμιου στηρίχθηκε στον Δρίτσα που πέτυχε 7 πόντους σε κρίσιμα σημεία, με τον Αναστασίου να τραβάει το κουπί στο ξεκίνημα με 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Heets με τον Κούρκουλο να ξεκινάει ζεστός με 4 πόντους και τον Αναστασίου να παίρνει την μπαγκέτα στη συνέχεια με 6, προσπάθησαν να πάρουν το ματς στα μέτρα τους, όμως οι γηπεδούχοι με τον Σιούτη άχαστο από μέση απόσταση με 6 πόντους, το Λιόλιο να σκοράρει δις από την περιφέρεια και τον Βούλγαρη να δίνει βοήθειες από κοντά με 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς με σφιχτή άμυνα και παραγωγική επίθεση(20), προσπέρασαν με 52 –55. Ο Αναστασίου ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του Σάμιου με 9 πόντους, με τον Θεοδωράκη να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 4. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Λιόλιου που έχασε με τραυματισμό τον Φακοπουλίδη, είχε για μπροστάρηδες τους Ιωαννίδη με 4 πόντους και Κωνσταντινίδη με τρίποντο, μένοντας στο -3.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες έβγαλαν σημάδια κούρασης και δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία. Τα Πιστόλια πάλεψαν να γυρίσουν το ματς με μπροστάρη τον Κωσταντινίδη με 5 πόντους, όμως οι Heets βρίσκοντας τις κατάλληλες λύσεις κυρίως με Δρίτσα(4) και Κούρκουλο(3), κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους και να φτάσουν σε ακόμα μία νίκη με 61 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Αναστασίου με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σιούτης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Πιστόλια είχαν 22 / 45 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 2 / 3 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Heets είχαν 20 / 49 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 13 / βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Πι stoli α(Λιόλιος):Βούλγαρης 7, Ιωαννίδης 10,Κωνσταντινίδης 7,Λιόλιος 13, Σιούτης 18(12ρ.), Φακοπουλίδης 6,Πλάκας.

Miami Heets (Σάμιος):Αλογοσκούφης 3, Αναστασίου 23,Βαντής 3, Δρίτσας 13(7ρ.), Θεοδωράκης 4,Κούρκουλος 10, Μαρινάκης 4, Παπαδόπουλος, Πιτούλης 3,Ταγματάρχης 2(8ρ.).