02/04/2024
Big Babes 16 17 20 19 - 72 -
Άξονας BC 20 22 21 12 - 75 -

Στο τελικό ο Άξονας!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια ανταγωνιστική μάχη. Οι Τερζίδης Νικόλαος και Ιατρίδης των Big Babes και οι Κωστακίδης και Γιοσμάς του Άξονα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να πάρουν το προβάδισμα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Άξονα μπροστά με 16-20, αλλά οι Big Babes δεν έμειναν πίσω.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και οι Τερζίδης Νικόλαος και Ιατρίδης των Big Babes και οι Κωστακίδης και Γιοσμάς από τον Άξονα συνέχισαν να προσπαθούν να κερδίσουν το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκαλέπτο έληξε με το σκορ να δείχνει 33-42, καθιστώντας τον αγώνα ακόμα πιο συναρπαστικό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άξονας άνοιξε το παιχνίδι και εμφάνισε εκπληκτική απόδοση στην επίθεση. Οι Κωστακίδης, Γιοσμάς και Ερμείδης ήταν φανταστικοί στο γήπεδο, ενώ οι Big Babes προσπάθησαν να αντισταθούν με τους Τερζίδη Νικόλα, Ιατρίδη και Παουλεάνου. Παρόλο που οι Big Babes είχαν στιγμές φωτιάς, ο Άξονας κατάφερε να κερδίσει το τρίτο δεκάλεπτο με σαφή διαφορά, με σκορ 53-63.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αποφασισμένες να κατακτήσουν τη νίκη. Οι Big Babes, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξαν απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης και πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά οι παίκτες του Άξονα έδειξαν αντοχή και συγκέντρωση καθ' όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Παρά τη σθεναρή προσπάθεια των Big Babes, ο Άξονας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση στο τελικό του κυπέλλου.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος Double Double με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Big Babes είναι ο Νικόλαος Τερζίδης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Big Babes: Δατσέρης 2, Δημητριάδης, Ιατρίδης 19(1), Κολοβός, Κουτσιανούδης, Μεγαλόπουλος, Μπούζης, Παουλεάνου 16(3), ΤερζίδηςΝ. 25(5), ΤερζίδηςΣπ., Τσιρώνης 10

Άξονας: Γιοσμάς 22, Γκούμας 2, Ερμείδης 13(2), Κυπριανίδης 2, Κωστακίδης 32(5), Μαργώνης, Μουτσέλης 4, Τζιβάνης