24/03/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 20 18 15 10 76 -
Λεγάμενοι BC 16 19 16 15 5 71 -

Στον Αρισταίο το ντέρμπι της δύναμης!

Οι ομάδες έβγαλαν περισσότερη ένταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγαλύτερη συχνότητα, με τους Λεγάμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 35. Ο Σιγάλας με δύο σουτ από τα 6.75 και ο Βρεττάκος με 5 πόντους ήταν οι ηγέτες στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ ο Αρισταίος είχε και πάλι πολυφωνία στην επίθεση με Τζίγκο – Δούρο να έχουν από 4 πόντους και Φιλιππόπουλο – Μανούρη να σκοράρουν από ένα τρίποντο.

Το παιχνίδι είχε τρία σκέλη στην τρίτη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς και τελικά τις ομάδες να μένουν στην απόλυτη ισορροπία. Ο Αρισταίος με κορυφαίο τον Φιλιππόπουλο με 6 πόντους κατάφερε να περάσει στα μισά του δεκαλέπτου με 46 – 42, για να βγάλει άμεση αντίδραση η ομάδα του Χαϊκάλη και με αιχμή του δόρατος τον Σιγάλα με 8 πόντους και τους Λάγιο με 5 και Κατσαρό με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις , προσπέρασαν 46 – 51. Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη, Φιλιππόπουλος και Δημητράτος πέτυχαν 5 αναπάντητους πόντους κι έφεραν το ματς και παλι στα ίσια(51-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Αρισταίος είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια με Φιλιππόπουλο και Περδικάρη να ξεχωρίζουν με ένα τρίποντο έκαστος, όμως οι Λεγάμενοι με αντεπίθεση διαρκείας, κορυφαίο τον Καμαριωτακη με 6 πόντους και τον Δημουλιά να σκοράρει στο τέλος, έστειλαν το ματς στην παράταση(66-66).

Στην παράταση, η ομάδα του Δεμέναγα είχε πιο καθαρό μυαλό και με κορυφαίο τον Παούρη με 5 πόντους, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 76 – 71. Λάγιος και Αγαλόπουλος πέτυχαν τα καλάθια για τους Λεγάμενους αλλά δεν έφταναν για να πάρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Άγγελος Φιλιππόπουλος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Αρισταίος(Δεμέναγας): Δημητράτος 11(7ρ.), Δούρος 10, Δρόσος, Μανούρης 8, Παούρης 13(9ρ.), Περδικάρης 5, Τζίγκος 10, Φιλιππόπουλος 19(10ρ.)

Λεγάμενοι(Χαϊκάλης): Αγαλόπουλος 6, Βρεττάκος 10, Δημουλιάς 9, Καμαριωτάκης 8(17ρ.), Κατσαρός 12(7ρ.), Λάγιος 9, Σιγάλας 17.

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν σχετικά αδιάφορο, οι ομάδες έβγαλαν πολύ μεγάλο πάθος.