21/04/2024
Heldreich 10 16 18 9 - 53 -
Hood BC 14 10 24 12 - 60 -

Στον τελικό της Master League η Hood!

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Θεοδώρου και Χανιώτη, η Hood ξεκίνησε δυναμικά τον ημιτελικό και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 10-14. Οι γηπεδούχοι που πήραν σκορ από την περιφέρεια από τους Παγώνη και Δ. Μπακούρο, έπρεπε να δείξουν περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο μεριές του παρκέ για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Heldreich έβγαλε αντίδραση, πρόσθεσε στην επιθετική του εξίσωση τους Κούρταλη, Νικολαΐδη και Ζαχαρόπουλο και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή παρουσία του Δ. Μπακούρου, έκανε την ανατροπή και πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια του (26-24). Η Hood παρά τα νεκρά διαστήματα που παρουσίασε στο παιχνίδι της, κατάφερε δια χειρός Κουκουλά και Αθανασόπουλου να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Η ομάδα του Πατσάκα εκμεταλλεύτηκε στην επανάληψη την εκτελεστική δεινότητα του Κουκουλά και τα τρομερά αθλητικά προσόντα και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (44-48). Οι Μουδήλος και Παγώνης δήλωσαν παρών με τρίποντές τους "βόμβες" και ο ημιτελικός ένα δεκάλεπτο πριν από την λήξη είχε πάρει "φωτιά" .

Με την γνωστή συνταγή της επιτυχίας και την άμυνα να φέρει πρωταγωνιστικό ρόλο, η Hood τα έκανε όλα τέλεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, διατήρησε εύκολα το υπέρ της προβάδισμα, ανάγκασε τον αντίπαλο να σημειώσει μόλις 9 πόντους και να φτάσει δίκαια στη νίκη - πρόκριση στον τελικό. Ο Heldreich δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, ηττήθηκε δικαιότατα και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο χειμερινό πρωτάθλημα, σε μια χρονιά ωστόσο που είναι κάτι παραπάνω από πετυχημένη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαύκας με 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μουδήλος με 7 πόντους (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα).

Heldreich (Δ. Μπακούρος): Ανδρεάδης 7 (1), Ζαχαρόπουλος 5, Κούρταλης 3, Μάρας 2, Μουδήλος 7 (1), Α. Μπακούρος 7 (1), Δ. Μπακούρος 7 (2), Νικολαΐδης 4, Παγώνης 11 (3)

Hood (Πατσάκας): Αθανασόπουλος 15, Θεοδώρου 5 (1), Κουκουλάς 20 (4), Λαύκας, Πετράκος 11, Πρωτόγερος 4, Χανιώτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ αμυντικής λειτουργίας της Hood.