12/02/2024
Stefanina Timberwolves 18 19 21 16 - 74 -
Maccabi Tel Axyn 16 20 24 10 - 70 -

Στους δεκαέξι οι Stefanina Kalliora's Cup Team!

Ο αγώνας μεταξύ των Stefanina Kalliora's Cup Team και των Maccabi Tel Axyn ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, με αμφότερες τις ομάδες να επιδεικνύουν υψηλό επίπεδο παιχνιδιού. Οι παίχτες Καλλιώρας και Κοτζαμπάσης των Stefanina Kalliora's Cup Team ηγήθηκαν στην επίθεση, ενώ οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να αντιδράσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Stefanina Timberwolves να προηγούνται με 18-16, υποδηλώνοντας έναν ανοιχτό και ανταγωνιστικό αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να προσφέρει αγωνία και ένταση, με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται πυρετωδώς για κάθε πόντο. Οι πρωταγωνιστές των Stefanina Kalliora's Cup Team, Καλλιώρας και Κοτζαμπάσης, συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις ικανότητές τους, ενώ οι παίχτες των Maccabi Tel Axyn, Δερμεντζίδης και Βεργίδης, προσπαθούσαν να ανταποκριθούν. Το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 38-37 υπέρ των Stefanina Timberwolves.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα στάδιο ανατροπής, καθώς οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι προς το όφελός τους. Οι παίχτες της ομάδας αυτής, εμπνευσμένοι από τον Δερμεντζίδη και τον Μαστροδημήτρη, πραγματοποίησαν αποφασιστικές επιθέσεις και αμυντικά επιτεύγματα κλείνοντας προηγούμενοι την τρίτη περίοδο με 58-60 έπειτα από Buzzer Beater του Δερμεντζίδη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Stefanina Kalliora's Cup Team κατάφεραν να κάνουν ξανά την ανατροπή και να ξανά πάρουν το προβάδισμα. Οι Καλλιώρας, Κλώνος και Κοτζαμπάσης εξακολούθησαν να είναι οι πρωταγωνιστές, ενώ οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν μέχρι το τέλος να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Εν τέλει οι Stefanina Kalliora's Cup Team ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

MVP του αγώνα είναι ο Αθανάσιος Κοτζαμπάσης ο οποίος κατάφερε να πετύχει Double Double έχοντας 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Maccabi Tel Axyn είναι ο Κυριάκος Δερμεντζίδης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Βαχτσεβάνος 2, Γιαννόγλου 3, Γούσιος, Κάγκας 10, Καλλιώρας 20(3), Καμαρούδης 3(1), Κλώνος 6, Κοτζαμπάσης 21, Σμυρνιός 2, Χουρδάκης 7(2)

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης 9(1), Γράντας 9, Δερμεντζίδης 17(2), Καρακασίδης 6, Μαστροδημήτρης 16(4), Στυλιανίδης 13(1)