10/03/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 16 22 13 17 - 68 -
Ένωση Αγρινίου 22 21 17 15 - 75 -

Συνέχισε με νίκη η Ένωση

Την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Αγρινίου επικρατώντας με 75 - 68 της Ανεμώνης.
Η ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη ανέβασε στροφές μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έφτασε στη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ανεμώνη αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, πέρασε μπροστά στο σκορ με 2 πόντους, αλλά μετά το 15ο λεπτό η Ένωση ξαναπήρε "κεφάλι", έφτασε μέχρι το +8 και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 5 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφιο προβάδισμα, προηγήθηκαν μέχρι και 14 πόντους και ήταν στο +9 στο 30ο λεπτό.

Η Ένωση διατηρούσε διαφορά ασφαλείας στην τελευταία περίοδο και παρότι στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, κράτησε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Βασίλης Χαρίσης με 21.
Η Ένωση είχε πρώτο σκόρερ και Betsson MVP το Γιώργο Κάτρη που σημείωσε 23 πόντους, ο Μιχάλης Σταμουλάκης πέτυχε 18, ο Τάσος Βασιλείου 16 και ο Αποστόλης Τσιούνης 10.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες είχαν καλή απόδοση και το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον.

Τι δε μας άρεσε. Ενόψει των play - offs οι δύο ομάδες πρέπει να διορθώσουν πράγματα, για να εμφανιστούν έτοιμες.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Γρομητσάρης 5, Καρακώστας 5(1), Κουφός, Λύγδας 5, Μαρκέτος 5(1), Μεταξάς 26(2), Στουραΐτης, Φορτσεράς 1, Χαρίσης 21(4).

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 16, Κάτρης Γ. 23, Κουμάσης, Μπλαχούρας 4, Ξανθόπουλος 2, Σταμουλάκης 18(3), Τριανταφυλλάκης 2, Τσιούνης 10.