23/02/2024
Iguana Pacers 16 20 18 13 - 67 -
West Kings 23 14 19 15 - 71 -

Στον τελικό με πρόκριση "θρίλερ"!

Πιστοί στο ραντεβού τους με τον τελικό του Basketaki Cup παρέμειναν γι' ακόμη μια χρονιά οι West Kings, αφού ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι του ημιτελικού απέναντι στους Iguana Pacers.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους West Kings να εκμεταλλεύονται τις καλές τοποθετήσεις του Μπονάτσου στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ των Γεωργούση - Δακουτρού και να προηγούνται με 16-23. Ο Γεωργίου από την άλλη μεριά είχε βρει από νωρίς τα πατήματά του και τραβούσε το... κουπί στην επίθεση, όμως δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Ο Δακουτρός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με τρίποντες "βόμβες" στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Μοσχέτα και Παπαζαχαρίου και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση του Γεωργίου, έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (36-36). Τελικά, οι "Βασιλιάδες" με 1/2 του Μπονάτσου στο φινάλε πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (36-37).

Με τρίποντα του Στρατομήτρου και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Iguana έκαναν την ανατροπή και πήραν στα μέσα του δεκαλέπτου το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δια χειρός Σταυρούλη. Ο γκαρντ των "Βασιλιάδων" βγήκε μπροστά και με προσωπικές ενέργειες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (54-56).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι Γεωργίου και Στρατομήτρος από τη μία μεριά και ο Σταυρούλης από την άλλη έκαναν την διαφορά στην επίθεση και δήλωσαν παρών στα δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να βάζουν τις κρίσιμες βολές, να βγάλουν την τελευταία άμυνα και να φτάσουν στη νίκη - πρόκριση με 67-71. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, κέρδισαν τις... εντυπώσεις και έδειξαν πως δεν έφτασαν τυχαία μέχρι τα ημιτελικά του Basketaki Cup.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταυρούλης με double double και 20 πόντους (5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/13 βολές, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεωργίου με επίσης double double και 17 πόντους (6/17 δίποντα, 5/6 βολές, 18 ριμπάουντ).

Iguana Pacers (Γεωργίου): Ανδριώτης 2, Γεωργίου 17, Γιαννόπουλος 8, Μοσχέτας 10 (2), Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 3 (1), Στρατομήτρος 21 (3), Φαρούπος 4, Χάνος 2

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 14 (4), Δακουτρός 19 (3), Κάρμας 2, Κυρμίζογλου 1, Κωστούλας 2, Μπονάτσος 13, Πεζούλας, Σιάποντης, Σταυρούλης 20

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Iguana Pacers και οι ατομικές ενέργειες του Σταυρούλη που έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση.