15/03/2024
Big Babes 23 42 57 63 - 63 -
Milgyraki Bucks 25 33 41 61 - 61 -

Το αήττητο των Big Babes, κρίθηκε στο τελευταίο σουτ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Και οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα, έχοντας μεγάλο πλουραλισμό όσον αφορά το επιθετικό τους παιχνίδι. Ο Σταμολάμπρος των Bucks πήρε πολλές προσπάθειες και ήταν ο frontman όσον αφορά τη δημιουργία και το σκοράρισμα της ομάδας του. Οι Big Babes, έτρεξαν και προσπάθησαν να βρουν ελεύθερα σουτ από μακριά τα οποία βρήκαν, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν σε μεγάλο βαθμό. Παρόλα αυτά, το fast paced παιχνίδι ώθησε τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ ψηλά στο σκορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-25)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Big Babes συνέχισαν να επιδεικνύουν πλούσιο επιθετικό θέαμα, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, είτε έπειτα από κλεψίματα, είτε έπειτα από αμυντικά ριμπάουντ. Ο επιθετικός ρυθμός των Bucks, σε συνάρτηση με την αστοχία που τους διακατείχε και με την πιο "σφιχτή" άμυνα που έπαιξαν οι αντίπαλοί τους έπεσε, με αποτέλεσμα οι Babes να βρίσκονται μπροστά με 9, με τη λήξη του πρώτου μισού (19-8)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Babes άντλησαν μεγάλα αποθέματα ενέργειας από την καλή συλλογική και ατομική τους άμυνα. Περιφερειακοί και μη, πίεζαν πάρα πολύ τον εκάστοτε χειριστή των Bucks, οδηγώντας τους σε κλεψίματα και σε denies πασών. Τρέχοντας και πάλι στο ανοιχτό - ή και "ανοιγμένο" από αυτούς γήπεδο, κράτησαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 10 πόντους ενεργητικού για το δεκάλεπτο, σκοράροντας 15, στέλνοντας τη διαφορά στους 14, ενώ αυτή είχε "αγγίξει" και τους 16, λίγο πριν τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι πράσινοι ήταν αποφασισμένοι για την ολική ανατροπή. Κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα σε περιφέρεια και ρακέτα και δε δίστασαν να παίξουν physically στην επίθεσή τους. Εκμεταλλευόμενοι μεταξύ άλλων την άμυνα τους, την ευστοχία τους από την γραμμή των 6.75 αλλά και την αστοχία των αντιπάλων τους, έφτασαν ένα σουτ μακριά από το να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τα 6:12 της τέταρτης περιόδου μέχρι και την συμπλήρωση αυτής, οι Babes έβαλαν μόλις 1 πόντο!

Ο Νικόλαος Τερζίδης απέσπασε τον τίτλο του Betsson Greece MVP, μετρώντας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 21 αγωνιστικά λεπτά (22EFF)

Big Babes: Δημητριάδης 3, Κολοβός 9, Κουτσιανούδης 11, Μεγαλόπουλος 8, Τσιρώνης 14, Χαλκίδης 3

Ο διακριθείς των Milgyraki Bucks ήταν ο Νικόλαος Χαρμάνας, ο οποίος σε 40 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 19 πόντους και 15 ριμπάουντ εκ των οποίων 3 επιθετικά (19EFF)

Milgyraki Bucks: Δεμίρης 8, Κουτρής 6, Παττάκος 2, Σταμολάμπρος 17, Τράσκας 3, Αρχέλαος Χατζηνικολάου 6