26/03/2024
Flood BC 7 14 14 19 - 54 -
Gran Μανάρια 13 8 14 15 - 50 -

Τρίτη θέση και τώρα οι Bums!

Την νίκη που της εξασφάλισε την τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της Μaster League πέτυχε η Flood το βράδυ της Τρίτης, καθώς σε ένα αμφίρροπο για 40 λεπτά παιχνίδι επικράτησε απέναντι στα Gran Manaria με 54-50. Επόμενος αντίπαλος οι Phoenix Bums το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall.

Τα Manaria εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα και με οδηγούς στην επίθεση τους Σκληρό με 6 και Καραμάνο με 5 πόντους αντίστοιχα, είχαν το προβάδισμα με 7 – 13. Στο στρατόπεδο της Flood που άργησε να μπει στην διαδικασία του παιχνιδιού, Αναματερός, Κουσάσης και Ασπιώτης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Η ομάδα του Καμπόλη πατούσε καλύτερα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με μπροστάρη τον Παπαευσταθίου με 5 πόντους έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Σε εκείνο το σημείο η Flood ανέκαμψε, πήρε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Ζαφειρόπουλο να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό με 4 πόντους και τον Σταματόπουλο να πετυχαίνει ισάριθμους, έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(21-21).

Άλλαξαν οι ρόλοι με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι, έβγαλαν ένταση στο δικό τους μισό και σκοράροντας με μεγαλύτερη άνεση , προσπέρασαν 30-23.Κουσάσης με 5 και Αναματερός με 4 πόντους τα πρώτα βιολιά. Τα Manaria δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και με τον εκπληκτικό Καραμάνο να τα παίρνει από το χεράκι μετά το πεντάλεπτο με 8 προσωπικούς πόντους, κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία(35-35).

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης,με το παιχνίδι να παραμένει αμφίρροπο καθόλη τη διάρκεια του.Τα Manaria προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού με κορυφαίο και στις δύο πλευρές του γηπέδου τον Καραμάνο και άξιο συμπαραστάτη τον Νερούτσο που σκόραρε 6 πόντους, όμως η Flood αποφάσισε να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζαφειρόπουλο με 10 πόντους, κατάφερε να κάμψει δύσκολα την αντίσταση των φιλοξενούμενων με 54-50.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Καραμάνος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 3 , Αναματερός 7, Ασπιώτης 4, Βλάχος 2, Δρακάκης 4, Ζαφειρόπουλος 14(13ρ.), Κουσάσης 11, Λιανός, Σταματόπουλος 9.

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 5, Ηλίας, Καραμάνος 18(12ρ.), Νερούτσος 12, Πέππας, Παπαευσταθίου 6, Σκληρός 5, Α.Τσίγκος 4.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού και ακόμα μια all around εμφάνιση του Καραμάνου.