21/03/2024
Airμπωλ 12 13 19 8 - 52 -
Destroyed Pistons 14 9 8 17 - 48 -

Με χαμόγελα έκλεισαν οι Αιρμπωλ!

Με νίκη έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Αιρμπωλ, καθώς στην τελευταία αγωνιστική και σε ένα ανοιχτό παιχνίδι, επικράτησαν απέναντι στους Destroyed Pistons κατακτώντας την έκτη θέση του πρώτου ομίλου της Development.

Οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ για να ευχαριστηθούν το παιχνίδι, έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες με τους πιο εύστοχους Πίστονς να έχουν την πρωτοπορία με 12 – 14. Ο Βερβαινιώτης με 5 ήταν το πρώτο βιολί με Θηβαίο και Ρουκουνάκη να δίνουν λύσεις μεσα στο ζωγραφιστό με 4 πόντους έκαστος, ενώ τους Αιρμπωλ οδηγούσε ο Ψύκος με 5 πόντους, με Βουτσελάκο - Μουσταφέρη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4 αμφότεροι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Ψύκο να αναλαμβάνει δράση με 7 πόντους και τον Βουτσελάκο να ακολουθεί από κοντά με 6, πήραν τα ηνία και το προβάδισμα, με τους άστοχους σχετικά Πίστονς να στηρίζονται μόνο στον Σπανόπουλο που έβαλε 7 πόντους, μειώνοντας 25 – 23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Αιρμπωλ έγιναν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς σκόραραν με μεγάλη συχνότητα στην επίθεση, έτρωγαν πολύ δύσκολα πόντους, με το σκορ να πηγαίνει σε διψήφια διαφορά. Βουτσελάκος με 9 και Ψύκος με 7 πόντους αντίστοιχα συνέχιζαν να τραβούν το κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Πιστονιών, Σπανόπουλος και Θηβαίος έβαλαν από 3 πόντους, για το 44 – 31.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για την μεγάλη ανατροπή με Καλογερόπουλο(6), Σπανόπουλο(5) και Θηβαίο(4) να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, όμως οι γηπεδούχοι βρίσκοντας τις απαραίτητες λύσεις με Βουτσελάκο(4), Μπιλάλη και Μουσταφέρη, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 52 – 48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ψύκος με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Σπανόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Αιρμπωλ(Μπιλάλης):Βουτσελάκος 23, Μουσταφέρης 6(12ρ.), Μπιλάλης 2(7ρ.), Οικονομάκης 1, Οργίνος 2(7ρ.),Ψύκος 18(14ρ.).

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβενιώτης 7(8ρ.), Θηβαίος 9(8ρ.), Καλογερόπουλος 6(15ρ.), Ρουκουνάκης 9(11ρ.), Σπανόπουλος 17(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Ωραίο παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών.