26/03/2024
Τα Βουνά Ath 14 12 10 22 - 58 -
Los Abeles Fakers 9 17 21 10 - 57 -

Έδειξαν χαρακτήρα τα Βουνά!

Τεστ χαρακτήρα και προσωπικότητας αποδείχθηκε το χθεσινό(26/3) παιχνίδι για τα Βουνά , καθώς έπειτα από μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο , επιβλήθηκαν με 58-57 των Los Abeles Fakers στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Winter Development 2 League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα για τις δύο ομάδες με τα Βουνά μάλιστα να μένουν χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου όμως , οι δυο ομάδες άρχισαν να «ξεμπουκώνουν» επιθετικά με το σκορ να είναι στο 14-9 μετά από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι χωρίς καμία να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο «κεφάλι» στο σκορ με το ταμπλό του γηπέδου να δείχνει 21-20 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Fakers είχαν τους Μαυρακάκη και Ριζάδη να παίρνουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-26.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου , οι Fakers μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στα μισά του δεκαλέπτου με τον Μαυρακάκη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Μάλιστα , έφτασαν την διαφορά στο +11(33-44) δύο λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε στο 36-47 υπέρ των Fakers.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνου για τα Βουνά ο οποίος με ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6,75 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μετά από πολλή ώρα(54-53 3 λεπτά πριν το τέλος).Οι Fakers όμως , είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση όμως το τρίποντο του Ριζάδη δεν βρήκε στόχο και τα Βουνά πήραν μια μεγάλη νίκη με το 58-57 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνου με 25 πόντους , 2 ριμπάουντ , 1 ασιστ και 1 κλέψιμο ενώ πολυτιμότερος των Fakers ήταν ο Μουρτζούνης με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα Βουνά Ath(Γκραίκος):Γκραίκος 16 , Κωνσταντίνου 25, Μπαμπάνης 2,Παναγιωτόπουλος,Ράλλης,Τουρλιούμης 6 , Φιλντίσης,Χόντος 9

Los Abeles Fakers(Μαυρακάκης):Ευθυμίου 9,Λουκαΐτης 14 ,Μαυρακάκης 15 , Μουρτζούνης 13,Ριζάδης 6

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Κωνσταντίνου στο τέταρτο δεκάλεπτο.