13/03/2024
Elapuse BC 22 14 6 6 - 48 -
Miami Heets 17 15 20 12 - 64 -

Ζωντανοί για την πρωτιά οι Heets!

Οι Miami Heets επικράτησαν της Elapuse με σκορ 48-64, πέτυχαν την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη τους και πάνε για τελικό πρώτης θέσης με τους Γκουρούδες την Τρίτη.

Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο η Elapuse στις τελευταίες αγωνιστικές, με τους Miami Heets να θέλουν νίκη για να κυνηγήσουν την πρώτη θέση στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στους Γκουρούδες. Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με όπλο την ευστοχία από τα 6.75 προηγήθηκαν 11-3. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Πιτούλη να δίνει σκορ ερχόμενος από τον πάγκο, ισοφάρισαν 15-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Miami Heets με καλάθι του Αναστασίου πλησίασε στον πόντο (23-22). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με την Elapuse να έχει πάντα το προβάδισμα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33-32.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή. Με εξαιρετική άμυνα, όπου δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους και πρωταγωνιστή τον Δρίτσα στην επίθεση γύρισαν το ματς. Μάλιστα με σερί 12-0 στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (42-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets συνέχισαν στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και με όπλο την άμυνα δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα για να πάρουν την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη τους. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 48-64, με τους Miami Heets να παίζουν την πρώτη θέση με τους Γκουρούδες την τελευταία αγωνιστική.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάνος Δρίτσας με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Δαφαλιάς με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Elapuse (Αναγνώστου): Παπούλιας 3, Δαφαλιάς 15, Σταυρακόπουλος 11, Βλαντής 5, Αναγνώστου 2, Κουτσούκος 5, Ζορμπάς 7.

Miami Heets (Σάμιος): Μαρινάκης 2, Δρίτσας 24, Αναστασίου 10, Τζουβανάκης 2, Ταγματάρχης 2, Αλογοσκούφης 2, Βαντής 9, Δευτεραίος, Παπαδόπουλος, Παπασωτηρίου 4, Πιτούλης 9.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των Miami Heets στο δεύτερο ημίχρονο.