13/05/2023
Λύκοι 11 22 15 20 - 68 -
Drunk Team 11 5 16 13 - 45 -

Ασταμάτητοι οι Λύκοι!

Τρία στα τρία για τους Λύκους στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Drunk Team με 68-45 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες 11-11. Για τους γηπεδούχους ο Σάββας σημείωσε 4 πόντους, ενώ για την Drunk Team από 4 πόντους σκόραραν οι Γιώργος Παούρης και Μήτσικας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λύκοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Ιατρού, 5 του Πάτρα, 4 του Χαροκόπου και 4 του Δρόσου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 33-16. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Μήτσικα και Σαρμπάνη να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σάββα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Ιατρού, 4 του Κούβελα και τρίποντο του Πάτρα, διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 48-32. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Γρηγόρη Καμιά και τους 4 του Τάσου Κανιά. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Λύκοι έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ιατρού, Δρόσου, Πάτρα και Χαραλαμπίδη. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γρηγόρης Κανιάς, Μήτσικας, Σαρμπάνης και Παπαπαναγιώτου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/28 βολές, 20/47 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 15/39 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Λύκων ο Ιατρού με 18 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Drunk Team ο Μήτσικας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 8 (2), Κούβελας 10, Δρόσος 8, Σάββας 4, Καρακώστας 4, Αρβανίτης 2, Χαροκόπος 4, Ιατρού 18 (1), Χαραλαμπίδης 10

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Μήτσικας 8, Σαρμπάνης 7, Παπαπαναγιώτου 8, Παούρης Γ. 7, Κανιάς Γ. 10 (2), Σταυρόπουλος, Βιτάλης Β., Μάκος, Κανιάς Τ. 5, Τσούρτης, Βιτάλης Ν. 2

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο των Λύκων, που έκρινε και το παιχνίδι!