12/05/2022
Powerpuff Boys 11 19 15 9 - 54 -
Delicatoi 14 14 12 12 - 52 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Powerpuff Boys!

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι Powerpuff Boys κόντρα στους Delicatous, τους οποίους κέρδισαν με 54-52 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 32 των playoff ανόδου της D2-League και έτσι η ρεβάνς αναμένεται άκρως ενδιαφέρουσα.

Με το δίδυμο Γουλανδρή – Βρακά να ξεκινάει ζεστό το ματς με 7 πόντους έκαστος, οι Delicatoi προηγήθηκαν με 0-9 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 11-14. Ο Αθανασόπουλος και ο Gagic με 4 πόντους ο καθένας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Powerpuff Boys ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με 7 πόντους του Καραγκουλέ, 4 του Gagic και 4 του Dainelli, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-28. Ο Γουλανδρής συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Βρακάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν δύο φορές στο +7 και έκλεισαν εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, χάρη σε 7 νέους πόντους του Καραγκουλέ και 4 του Αθανασόπουλου. Τους Delicatous διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Βρακάς και Γουλανδρής με 6 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Delicatoi μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με 5 πόντους του Αυγουλή και 4 του Βρακά, προσπέρασαν με 47-50, 2:30 για την λήξη. Στο φινάλε, όμως, του αγώνα οι Gagic και Σταμπουλτζίδης έβαλαν τα μεγάλα σουτ και χάρισαν τη νίκη στους Powerpuff Boys με 54-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 19/53 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/23 βολές, 17/49 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Powerpuff Boys ο Gagic με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Delicatous ο Γουλανδρής με 27 πόντους (double-double), έχοντας 9/13 βολές και 9/23 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Powerpuff Boys (Αθανασόπουλος): Dainelli 8, Gagic 12, Αθανασόπουλος 8, Καραγκουλές 15 (2), Παπαϊωάννου 4, Παππάς, Ραουάτ 4, Σταμπουλτζίδης 3 (1)

Delicatoi (Αυγουλής): Βρακάς 20 (1), Αυγουλής 5, Δούκας, Γουλανδρής 27, Μαλακατές, Παπαχαράλαμπους, Τζεδάκης

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!