01/12/2022
Thunder 17 22 8 19 - 66 -
Titans 18 23 19 12 - 72 -

"Τιτάνια" νίκη!

Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση στο ματς, οι Titans επικράτησαν δύσκολα της Thunderblaze και έκαναν τρεις τις νίκες τους στην Master League.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, με τους Λαγούς, Γεωργίου και Ζαΐμη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως οι "Τιτάνες" μ' ένα ξέσπασμα του Ηλιαδάκη στα τελευταία λεπτά πήραν το προβάδισμα (17-18).

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Π. Μιχάκη οι Titans στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (19-29). Ο Ζαΐμης με τα γνωστά του σουτ από το... αγαπημένο του σημείο έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς, όμως ο αρχηγός, Γιάννης Ηλιαδάκης, προερχόμενος από τον πάγκο έβαλε συνεχόμενα καλάθια και έκανε το σκορ 39-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι την προσπάθειά τους για να επιστρέψουν στο ματς και το κατάφεραν προσωρινά με τους Ζαράνη και Μαμαλάκη, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Titans. Με τον Ηλιαδάκη να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Κατσιφή και Πασσά να συνεισφέρουν σημαντικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30' με 47-60 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι "Τιτάνες" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, έκαναν μεγάλες επιθέσεις και παρά το γεγονός ότι δεν έκαναν καλή περίοδο, έφτασαν σε μια δύσκολη αλλά ταυτόχρονα σπουδαία νίκη με... Οι παίχτες της Thunderblaze πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να κάνουν μια τεράστια ανατροπή, όμως πλήρωσαν τα πολλά νεκρά διαστήματα που παρουσίασαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ηλιαδάκης με 23 πόντους (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/43 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Thunderblaze (Ζαράνης): Μαμαλάκης 15, Λαγός 5 (1), Ζαΐμης 8, Μπούτος 8, Γεωργίου 20 (1), Χαλαστάς 4,, Ζαράνης 4 (1), Τζούρτος 2

Titans (Ηλιαδάκης): Γλαράκης 2, Ηλιαδάκης 23 (2), Πασσάς 9, Α. Μιχάλης 8, Κατσιφής 10, Μπαμπάτσικος, Π. Μιχάλης 14 (2), Τριανταφύλλου 4, Τρούλης 2

Τι μας άρεσε: Επιστροφή της Thunderblaze από το -17 και η άριστη διαχείριση των νικητών στο ματς.