21/02/2024
Frigo Driver 20 8 17 16 - 61 -
Old Stars 9 6 17 14 - 46 -

Ήταν αρκετά καλοί για να... χάσουν οι Frigo Driver!

Παίζοντας τέσσερα δεκάλεπτα στα οποία σχεδόν σε όλα υπερκέρασαν τους Old Stars στο επιμέρους σκορ, οι Frigo Driver κέρδισαν τους Old Stars στο ΣΕΦ με τελικό σκορ 61-46!

Όποτε ο Καπράλος έπαιρνε τη μπάλα κοντά στο καλάθι είτε οι Old Stars απειλούσαν από κοντά, έπαιρναν και κάτι από το παιχνίδι, καθώς η ανάλωση των επιθέσεων σε περιφερειακά σουτ δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά. Από την άλλη, οι Frigo Driver είχαν πιο ισορροπημένη επιλογή επιθέσεων, με τον Μιχαλακάκο να ξεκινάει ζεστός και τους Γκίκα και Νικόλτσο να διαπρέπουν στο ανοιχτό γήπεδο και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-9 για τους γηπεδούχους. Οι "Μπλε" συνέχιζαν να στοχεύουν στο "ζωγραφιστό", με τον Μαθιό να απολαμβάνει τις μάχες κάτω από τα φυο καλάθια, τον Τζώρτζο από την άλλη να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 28-15 για την παρέα του Γκίκα, με την αναμέτρηση να έχει έναν πιο σετ ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Old Stars έπαιξαν καλές άμυνες, έβαλαν τα καλάθια με τον Φώτη τον Δουκάκη να ξεχωρίζει αλλά αδυνατούσαν να πλησιάσουν κάτω από τους 10, καθώς ο Μαθιός και οι συμπαίκτες του έβρισκαν σχεδόν σε κάθε επίθεση την καλύτερη δυνατή επιλογή και με όπλο παράλληλα την καλή αμυντικής τους λειτουργία, περιορισαν τον Τζιόπα που ξεκίνησε να... φορτώνει το καλάθι τους και προηγήθηκαν με σκορ 45-32 για τρίτη περίοδο. Έπρεπε να ανοίξουν το σκορ, το έκαναν, αλλά παράλληλα έπρεπε να παίξουν και καλή άμυνα οι Old Stars, πράγμα που δεν έκαναν, με τη διαφορά να μένει σταθερά πάνω από τους 10 και το τελικό σκορ να κλείνει στο 61-46 για την παρέα των Frigo!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, 2 λάθη.

Frigo Drivers (Μαθιός): Νικόλτσος 17, Γκίκα 5, Βασταρδής, Μαθιός 21, Λουκατάρης 2, Απολλωνάτος, Μιχαλακάκος 16.

Old Stars (Δουκάκης): Δουκάκης 2, Κωφόπουλος 2, Καπράλος 14 Τζιόπας 11, Πρωτόγερος 2, Τζώρτζος 4, Πέτρου 7, Τσουμπάρας 4.

Τί μας άρεσε: Όμορφο μπάσκετ, τρομερές παρέες!