18/09/2024
Meracles 13 23 22 13 - 71 -
Rejects 13 18 12 12 - 55 -

Επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν το ροζ φύλλο οι Meracles!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, Meracles και Rejects τέθηκαν αντιμέτωποι στον Κολωνό, με τους πρώτους να επικρατούν με 71-55 στο πλαίσιο της διοργάνωσης του Κυπέλλου ξεκινώντας τις υποχρεώσεις τους για την νέα χρονιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Rejects να ξεκινούν καλύτερα έχοντας τον Παρσάλη να παίρνει πρωτοβουλίες για την ομάδα του αλλά τους Meracles να μένουν κοντά στο σκορ λόγω της all around εμφάνισης του Μάριου. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό στο ξεκίνημα του και χαρακτηριστικό αυτού είναι το χαμηλό σκορ, αφού η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 13-13.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Rejects έκαναν ένα επιθετικό ξέσπασμα με τον Σουραβλα και τον Παπαθεοδωρου κυρίως παίρνοντας αέρα 9 πόντων(17-26).Οι Meracles όμως αντέδρασαν και με δικό τους σερί 9-0 ίσοφαρισαν το παιχνίδι στους 26 πόντους. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, βρήκαν κάποια εύκολα καλάθια και πήγαν στο ημίχρονο όντας μπροστά με 5 πόντους(36-31).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η πολύ νεανική ομάδα των Rejects προσπάθησε να τρέξει, όμως οι Meracles είχαν αντίδοτο για κάθε τι που επιχειρούσαν οι Rejects. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους όταν το σκορ ήταν 58-43 που ήταν και εκείνο του δεκαλέπτου.

Με τη έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελική αντεπίθεση τους, έχοντας μπροστάρηδες τους Παπαθεοδωρου και Πετρόπουλο. Οι Meracles όμως, είχαν την ηγετική φυσιογνωμία που ακούει στο όνομα «Γιώργος Φασουλάκης» και πήραν την νίκη με το 71-55 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Τραφαλής με 8 πόντους και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ενώ πολυτιμότερος των πολύ ελπιδοφόρων Rejects ήταν ο Σόφιος με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Meracles(Αυγουλής): Αγγελόπουλος 15, Αυγουλής 3, Γουλανδρής 10, Μακρής 6, Παπαχαραλάμπους, Σκιαθίτης 17, Τραφαλής 8, Φασουλάκης 12.

Rejects: Βουσβούνης, Καριώτης, Κουτσοποδιώτης, Παπαθεοδώρου 12, Πάρσαλης 4, Πετρόπουλος 15, Σουράβλας 10, Σόφιος 14.

Τι μας άρεσε: Η αθλητικότητα των Rejects και εμπειρία που έδειξαν οι Meracles στα κρίσιμα κομμάτια του παιχνιδιού.