27/03/2023
Harlems 6 20 17 21 - 64 -
New World Fix 18 24 18 22 - 82 -

Ώρα κυπέλλου για τους New World Fix!

Το 19ο και τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στο κλειστό του Περιστερίου οι New World Fix, καθώς στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Harlems με 64-82 και το βράδυ της Πέμπτης θα δώσουν την μάχη απέναντι στους Στιφάδο Bulls για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Basketaki Cup!

Από πολύ νωρίς οι New World Fix έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, καθώς με δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και 4 πόντους του Σιάποντη, προηγήθηκαν με 6-18. Ο Σιάμος με 4 πόντους και ο Δαμίγος με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Λογγίτσης και με 13 δικούς του πόντους και δύο τρίποντα του Σιάποντη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 26-42! Τους Harlems κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Δαμίγου, ενώ από 6 πρόσθεσαν οι Σταυρόπουλος και Σιάμος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Diallo και τρίποντο του Σιάποντη, η παρέα του Γαλανού διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 43-60. Ο Σιάμος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 4 είχαν οι Σταυρόπουλος και Ρουσιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους New World Fix να επικρατούν με 64-82, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λογγίτση, Ζωιτού, Diallo, Σιάποντη και Πανταζή. Για τους "Αμερικανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σταυρόπουλος, Δαμίγος, Ρουσιώτης και Σιάμος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 26/60 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/4 βολές, 25/46 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Δαμίγος με 20 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ πήρε 20 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Harlems (Ρουσιώτης): Δαμίγος 20 (2), Ρουσιώτης 7 (1), Σπυράτος 2, Σιάμος 19, Σταυρόπουλος 16

New World Fix (Γαλανός): Ζωιτός 9, Λογγίτσης 18 (3), Diallo 17 (1), Τσεκουρλούκης, Σιάποντης 20 (4), Πανταζής 12, Παπαδόπουλος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!