Winter Basketaki Cup 22/23

Επέστρεψε δριμύτερη η Space Hellas!

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή της Space Hellas στα παρκέ της διοργάνωσης, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup ξεπέρασε δια περιπάτου το εμπόδιο των Μινώων με 32-79 στο κλειστό του Κολωνού!

Με Χρόνη στο τιμόνι οι Lyonmen!

Με τον Ηλία Χρόνη να ντεμπουτάρει στον πάγκο των Lyonmen, τα "Λιοντάρια" ξεκίνησαν νικηφόρα την σεζόν, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν δύσκολα τα μαχητικά ΕΛ.ΠΕ. με 44-56 στο κλειστό του Κολωνού!

Με ψυχή και πάθος οι Lazers!

Παίζοντας ψυχωμένα και παθιασμένα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Lazers πήραν σπουδαία νίκη με 52-49 απέναντι στους Phoenix Bums για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Ορεξάτοι οι "Μεταφορείς"!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Transporters επικράτησαν εύκολα της Trelleborg με 50-70 στο Athens Sports Hall και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup!

Ανανεωμένα τα Φιστίκια!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στο κύπελλο οι ανανεωμένοι Pistachios, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν τον Μπαλονιακό με 58-64 , με τους ηττημένους να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις, παρά την ήττα.

Πρεμιέρα με χαμόγελα για τους Fix!

Ποδαρικό με το δεξί για τους New York Fix στο κύπελλο, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν δύσκολα τους εφτάψυχους Δαλάι Κλάμα με 55-52 στο κλειστό του Περιστερίου!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους New York Fix να προηγούνται με 18-15, χάρη σε 8 πόντους του Riki Riki, 3 του Παύλου και τρίποντο του Παναγόπουλου. Ο Τσίτος με 6 πόντους και ο Φλαμπούρης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μπέης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Καλπακίδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 8 πόντους του Καρακούση και τρίποντα των Κουτούζου - Καραμανώλη, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 37-24. Δεν μπόρεσαν οι Δαλάι Κλάμα να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Φλαμπούρη και τους 4 του Ντεμελή.

Καθάρισαν στην επανάληψη οι Sun City Spurs!

Το βραδάκι του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στο Athens Sports Hall, οι Sun City Spurs έκαναν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους αξιόμαχους για 20 λεπτά Valhalla Phantoms, επικρατώντας εύκολα με 70-55.

Ανοιχτό και

Η μαγική περιφέρεια των Vatos Krokos !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Vatos Krokos υποδέχθηκαν τους Basket Maniacs για την πρεμιέρα του 18ου ομίλου του Basketaki Cup. Η ομάδα του coach Χατζηνικήτα παρουσιάστηκε καταιγιστική και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας επικράτησε με το εμφατικό 76-49, μετρώντας μάλιστα 13 εύστοχα τρίποντα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με το δεξί οι σοβαροί Milwaukee Sucks!

Σάββατο απόγευμα 24 Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Κολωνού, οι Milwaukee Sucks ήταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν άνετα και δίκαια απέναντι στους Ανυπότακτοι Γαλάτες με 53 – 76.

Οι Sucks δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο

Από εκεί που έμειναν οι Brooklyn Bets!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τους Brooklyn Bets, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν τους Tebelwolves με 54-74 στο κλειστό του Περιστερίου, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Χουσέα!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-17, υπέρ των Brooklyn Bets, με τους Χουσέα, Αγρέβη και Αγγελόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας. Ο Κυριαζής με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Μασοκώστας και Κορδαλής.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μπαμπάτσικου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Αγρέβη, 3 του Μουχίμογλου και τρίποντο του Χουσέα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 28-33. Τους Tebelwolves κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μασοκώστας (5π), Κυριαζής (4π) και Κασβής (3π).

Αμόκ για άλλα κόλπα!

Το βράδυ της Παρασκευής 23 Σεπτεμβρίου στο Μενίδι, η Αμόκ ξεκινώντας το παιχνίδι με 0 – 32, έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στον θεσμό του Κυπέλου κι έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 46-88 απέναντι στην Γιουγκοπιάστηκα.

Καταιγιστική ήταν η Αμόκ στο πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ γεμάτο ρόστερ της να είναι σε μεγάλο βράδυ. Βιγικάκης με 11 και Τριανταφύλλης με 8 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση με Ορφανό και Κελεπούρη να έρχονται από πίσω με 4, ενώ το μοναδικό καλάθι για την Γιούγκο πέτυχε ο Νικολαΐδης για το 2 – 32!!

Μανάρια, με πάθος και ψυχή!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν τα Gran MΑΝΑΡΙΑ για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup, επικρατώντας με 72-54 των Jokers στον Κολωνό!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-13, με τον Τάσο Παπαχριστοδούλου να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Jokers, από 4 έβαλαν Τζιτζιγλάκης και Κωστελέτος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αμφότερες, προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά. Το ημίχρονο έκλεισε στο απόλυτα δίκαιο, 28-28, αφού με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους οι ομάδες ήταν... ισάξιες.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα Gran MANAΡΙΑ ήταν καταιγιστικά. Ευστοχώντας πολλάκις από την γραμμή του τρίποντου, αλλά και τρέχοντας το γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, με ένα επιμέρους 23-13, προηγήθηκαν με 10, 51-41 με τον Παπαευσταθίου να σημειώνει 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 9 πόντους έβαλε ο Γιάννης Πανόπουλος, που πάλευε μόνος στην επίθεση.

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι Iguana Pacers!

Tην πρώτη τους νίκη στο Basketaki πανηγύρισαν οι Pacers, οι οποίοι επικράτησαν με 63-61 των Athens Pistols στο Κολωνό.

Oι Iguana Pacers, από το πρώτο δεκάλεπτο θέλησαν να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι. Με τον Ηλία Μοσχέτα να βάζει 9 πόντους, οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν 10, 20-10. Για τους Pistols, από 3 πόντους έβαλαν οι Σαμουήλ και Καρνάβας.

H ομάδα του Μπεκρή και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική. Με το δίδυμο Μοσχέτα - Γιαννόπουλου να κάνει ωραία πράγματα στην επίθεση οι Pacers κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά τους, η οποία έφτασε στους 13, 38-25 . Για την ομάδα του Μπαλωμένου, Σαμουήλ, Ρήγας και Πατρώνης σκόραραν.

Δάγκωναν στην άμυνα οι Wolves!

Το βράδυ της Παρασκευής 23 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena , οι Wolves με γρανιτένια άμυνα και λύσεις στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο , έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στους Ιπ-πότες με 35 – 44.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η πρώτη περίοδος, με τους Wolves να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και να προηγούνται με 5 πόντους του Φιλοκώστα και δίποντο του Ριζόπουλου και τους Ιππότες να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους στην συνέχεια, με τον Λακαφώση με 2 τρίποντα, τον Mούρτζο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους, για το 17 – 9.

Ωραίοι στην πρεμιέρα τους οι Most Wanted!

Έχοντας τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Most Wanted επικράτησαν σχετικά εύκολα των Buzzer Eaters με 50-61 και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Πασαγιάννη και τον Ζαννιά και οι φιλοξενούμενοι με τους Αναγνώστη και Παπαδόπουλο (7-7). Οι Most Wanted ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν «στροφές» και μ’ ένα μίνι σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (9-15).

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-23, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (21-38) στο τέλος του ημιχρόνου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Παπαδόπουλος και Αναγνώστης είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Νικολάου, Κάλα και Πίκουλη. Με το… «σταγονόμετρο» σκόραραν οι «κίτρινοι», οι οποίοι είδαν και τον Ρίζο να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ.

Η Hood επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί!

Στο Basketaki Arena για το Basketaki Cup , η Hood χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε των Indians με σκορ 49-74  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Απόστολο Λαύκα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Σαρωτικοί Gangsters!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τους Gangsters, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup ξεπέρασαν δια περιπάτου το εμπόδιο των Los Abeles Fakers με 31-62 στο ΓΣΠ!

Από πολύ νωρίς οι Gangsters έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 8 πόντους του Χατζηευστρατίου, 4 του Μαρκόπουλου, 4 του Βασιλείου και τρίποντο του Αλεξανδρή, προηγήθηκαν με 4-20! Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε ο Λαμπρόπουλος, ενώ 2/2 βολές είχε ο Δαμίας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Abeles Fakers έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 4 νέους πόντους του Λαμπρόπουλου και καλάθι του Αντωνάκη, μείωσαν στους 9, 11-20, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 3 πόντους του Μαρκόπουλου και βοήθειες των Βασιλείου, Βασίλη Λάιου και Ντάτση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 11-29!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gangsters αφού με δράστες στην επίθεση τους Γραφιαδέλλη, Μαρκόπουλο, Βασίλη Λάιο και Βασιλείου, έφτασαν στο +33, 19-52. Ο Μαυρακάκης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των "Ρακούν" στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ουζουνίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 19-52!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι το συγκρότημα των Βρύλλη - Κεχρή έφτασε εύκολα στη νίκη με 31-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μακρή, Γραφιαδέλλη και Μαρκόπουλου. Για τους Los Abeles Fakers στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Φωτεινός, Τσαντζαλής και Λαμπρόπουλος.

Οι Hoopers την νίκη- οι Nuggets τις εντυπώσεις!

Το βράδυ της Πέμπτης 22 Σεπτεμβρίου στο ASH, οι Hoopers ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη στο τέλος απέναντι στους πολύ καλούς Chicken Nuggets με 74-79.

Οι Hoopers μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με τον Σιδέρη να είναι μπροστάρης με 7 πόντους, αλλά οι Νάγκετς ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο και κυρίως με τρίποντες βόμβες από Β.Ανδριόπουλο, Α.Ανδριόπουλο και Καπερώνη, πήραν το προβάδισμα με 17 – 13.

Άρεσε στη πρεμιέρα το Black Mamba!

Στο Basketaki Arena για το Basketaki Cup , το Black Mamba ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση , καθώς έκαμψε την αντίσταση των Gladiators με σκορ 45-58  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Δέδε , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Με νέο αέρα οι Bonobo!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Bonobo στο κύπελλο, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν τους Elitήριους με 48-60 στο ΓΣΠ!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, οι Bonobo έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 13-20, με τους Δουβλίδη και Σταύρο Μπάμπαλη να πετούν φωτιές με 8 πόντους ο καθένας. Ο Κωνσταντινάκος με 5 πόντους και οι Zelmanovic - Θάνος Πατωνίδης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι κατάφεραν από το -12, 12-25, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 30-27, χάρη σε 8 πόντους του Θάνου Πατωνίδη, 4 του Zelmanovic και 3 του Κωνσταντινάκου. Το σκορ του πρώτου μέρους, 30-30, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δουβλίδης με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ένα τριποντάκι είχε ο Παυλόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πολλά φάουλ επηρέασαν αρνητικά το παιχνίδι, με τις "Μαϊμούδες" να προηγούνται με 40-45, έπειτα από 6 πόντους του Φουραδούλα και 6 του Σταύρου Μπάμπαλη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Φίλιππος Πατωνίδης, Θάνος Πατωνίδης, Κωνσταντινάκος και Μπαμπλέκος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Σταύρο Μπάμπαλη, Δουβλίδη, Φουραδούλα και Παυλόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-60! Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αγιούμπ, Ξενόφος και Zelmanovic.