Winter Development League 23/24

Τρομακτικοί οι Βικίνγκς!

Τίποτα τίποτα δεν τους σταματά είναι το σλόγκαν του αείμνηστου Φίλιππου Συρίγου που μας έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη κι αυτό απεικονίζει την εικόνα των Valhalla’s Phantoms αυτήν την περίοδο.

Και πως να χάσουν οι "Τζιβάτοι"!

Οι Lazerwolves ήθελαν μια ρεβάνς απέναντι στην G-Vana, τόσο για την είσοδο τους στα playoff, όσο και γιατί τους το χρωστούσαν από τον πρώτο γύρο! Αρκετό το ρόστερ και στα δύο στρατόπεδα, με το derby να προμηνύεται μεγάλο.

Διπλάρα ο Kolosos!

Ερυθρός Σταυρός και Kolosos Dunk n Donuts, συναντήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου, στο κλειστό του Περιστερίου!

Kαι χωρίς Αλεξάκη μπορεί το Circus!

Νίκη-ανάσα για το Flying Circus, το οποίο αν και καρδιοχτύπησε από την επιστροφή των Iron Maidan, επιβραβεύτηκε για τη ψυχραιμία του και προσέθεσε το έβδομο ροζ φύλλο στη φετινή συλλογή του.

Ζωντανή για την τετράδα η Beer Team

H Beer Team επικράτησε εύκολα της Intercity με σκορ 59-46, κάλυψε τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για την τετράδα.

Κλείνουν το μάτι στην τετράδα οι Fast Break!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development League, οι Fast Break ρέφαραν την ήττα της περασμένης αγωνιστικής, καθώς πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα φετινά τους παιχνίδια και έφτασαν δίκαια σε μια άκρως σημαντική νίκη επί των Airμπώλ με το εμφατικό 70-37!

Αγχώθηκαν, ίδρωσαν, αλλά τα κατάφεραν τα Ano Liosia!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή που είχαν τα Ano Liosia το βράδυ του Σαββάτου 17 Φεβρουαρίου, καθώς δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην αξιόμαχη Singular Logic και πήραν τη νίκη με 50-53. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, αλλά στα κρίσιμα σημεία οι φιλοξενούμενοι έμειναν «όρθιοι» και πήραν τη 16η νίκη τους (16-5). Από την άλλη, παρά την προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι, δεν απέφυγαν την 9η ήττα τους 11-9.

Άνετη νίκη για τους Kasonic!

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι Kasonic Beers στην αναμέτρηση απέναντι στα Sugar Mountains, καθώς επιβλήθηκαν με σκορ 79-39 στον Κολωνό!

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι Μίνωες!

Το 20ο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Development League πήραν χθες οι Μίνωες, καθώς για την 22η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Basket Maniacs με 47-54 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Έκαναν την δουλειά τους οι Optimus Priamus!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Optimus Priamus δεν εντυπωσίασαν με την συνολική τους εικόνα, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να φτάσουν σε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους ελλιπείς Destroyed Pistons με σκορ 62-49!

"Ναυάγησε" το Ρόδο!

Τρομερά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στο ΓΣΠ το βραδάκι της Πέμπτης, με τα Ναυάγια να παίρνουν τη νίκη απέναντι στο Green Rose στις λεπτομέρειες και με σκορ 45-48.

Hellenic Energy με άρωμα... παράτασης!

Τρομερό παιχνίδι, τρομερή εξέλιξη και η νίκη της Hellenic Energy ήρθε στην παράταση, με το τελικό 56-52 να έρχεται έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς απέναντι στους Athens Bucks!

"Αράζουν" στην πρώτη θέση οι Myrmidons!

Βράδυ Πέμπτης στη Basketaki Arena οι Μυρμιδόνες πήραν την ρεβάνς απέναντι στους Χανειball για την 22η αγωνιστική της Development League με σκορ 60-46. Έτσι κρατήθηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου.

Με Θωμά εκτελεστή η Mandra Heat!

Με τον Θωμά να είναι ασταμάτητος στην τρίτη περίοδο, η Mandra Heat πήρε την νίκη απέναντι στην Φιορετσίνα με σκορ 54-64. Ετσι διατηρήθηκε στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας αν και έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την τετράδα.

Ανάσα παραμονής για τους Kavlanta Hawks!

Οι Kavlanta Hawks, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησαν των Dreamers με σκορ 51-63 και έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους  στην κατηγορία.

Ξεκινάει το ντεμαράζ η Μία+Μία;;;

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες η Μία+Μία επέστρεψε στις νίκες, καθώς για την 21η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε εύκολα τους Roscovites με 36-61 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Νίκη τετράδας για την Circle!

Τετάρτη βράδυ στη Basketaki Arena η Circle κέρδισε εύκολα τους ESDDA Graduates, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Development League, με σκορ 46-67.

Έχουν τον τρόπο και στην κακή τους μέρα οι Σκακιστές!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ για το πρωτάθλημα της Development League, οι Σκακιστές, αν και έπαιξαν με την φωτιά για τριανταπέντε αγωνιστικά λεπτά, κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό και να προσθέσουν ακόμη ένα πολύτιμο ροζ φύλλο στην συλλογή τους, νικώντας τους αξιόμαχους Indians με σκορ 74-78!

Πρώτη νίκη στο 2024 η Intercity!

Η Intercity μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, επικράτησε εύκολα 48-78 των Athens Touvlakers και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο 2024.

Σημαντικό «βήμα» παραμονής έκανε η Drunk Team!

Ένα σημαντικό «βήμα» για τη παραμονή στην Development League έκανε η Drunk Team, που κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Sugar Mountains με 39-50.