Winter Development 2 League 22/23

Χωρίς κόπο οι Undrafted!

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Undrafted στην D2-League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς κέρδισαν εύκολα τους ανέτοιμους Winston Wizards με 21-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Έστω και δύσκολα... Beeranhas!

Πατώντας στο καταπληκτικό πρώτο τους δεκάλεπτο, τα Beeranhas ξεκίνησαν νικηφόρα τις φετινές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Development 2, επικρατώντας των ψυχομένων Roots με 62-59, παρά την υπερπροσπάθεια των δεύτερων για... ανατροπάρα!

Άρεσε η νέα έκδοση των ESDDA Graduates!

Στο κλειστό του Πικερμίου στη πρεμιέρα της Development2 League , οι ESDDA Graduates έκαμψαν την αντίσταση της Χάνει ball με σκορ 52-54  .

Οι φιλοξενούμνοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο Ναρλή , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες

Καλώς ήρθες ξανά Boom Shakalaka!

Το απόγευμα του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στον Κολωνό, η Boom Shakalaka επέστρεψε με καλή εμφάνιση και νίκη στην διοργάνωση, απέναντι τους Black Panthers με 45 – 60.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Πάνθηρες να έχουν μικρό προβάδισμα 12 – 8 με

Θετικό το πρώτο δείγμα για Athens Touvlakers !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Athens Touvlakers υποδέχθηκαν τους Ellinoroston Celtics για την πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Development 2 League. Η ομάδα των Λειβαδά και Μαρίνου επικράτησε στις λεπτομέρειες με 49-48 δείχνοντας καλά στοιχεία και έχοντας ως πολυτιμότερο (Betsson MVP) τον Βασίλη Λεμπούση. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Θετικό ξεκίνημα για Space Hellas 2!

Πρώτη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες στο κλειστό του ΣΕΦ για τη φετινή Development 2 κατηγορία, με τη Space Hellas 2 να επικρατεί με 40-45 της Frigo Driver, με τον coach Βεργόγιαννη να είναι σίγουρα ικανοποιημένος από το κατα διαστήματα καλό μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα του.

Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να τρέξουν πέραν ελαχίστων περιπτώσεων στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μπόσκο να βρίσκει χώρους στα 3-4 μέτρα και να εκτελεί νωρίς ξεχωρίζοντας για Space, με τη Frigo να ανεβαίνει στη συνέχεια και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 9-8.

Αρκετά... απότομα έπεσε η απόδοση των δύο ομάδων όσον αφορά τη συγκομιδή πόντων, με τα συνεχόμενα άστοχα σουτ να μη χαλάνε όμως το ρυθμό της αναμέτρησης, καθώς Παπαδάκης από τη μία και Αράπογλου από την άλλη προσπάθησαν να σπρώξουν τις επιθέσεις στον αιφνιδιασμό, με τον Χατζησάββα να εκτελεί για το 13-14 πρώτου ημιχρόνου για Space.

Δεν έκανε την "πάπια" η Κλειώ!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για την Κλειώ, καθώς στην πρεμιέρα της D2-League κέρδισε εύκολα τους Slam Ducks με 42-55 στο κλειστό του Περιστερίου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Κλειώ να προηγείται με 9-11, χάρη σε 7 πόντους του Λυμπερόπουλου και 4 του Θεοδωρόπουλου. Ο Σαφράς με 4 πόντους, ο Μαυρομιχάλης με ένα έμμεσο τρίποντο και ο Χάλδας με ένα καλάθι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Λυμπερόπουλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, αλλά και βοήθειες των Καλαλή, Παπαδάκη, Τσιώλου και Καστανιώτη, έστειλαν την παρέα του Αμπατζή στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 15-28. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Slam Ducks στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Χάλδα και Σαφρά να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Κλειώ έφτασε μέχρι και στο +20, 22-42, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 29-45, έπειτα από 7 πόντους του Καλαλή και 4 του Θεοδωρόπουλου. Ο Χάλδας με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Ισαακίδη σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σαραγάς, Μαυρομιχάλης και Σαφράς.

Οι Σκόρπιοι "σκόρπισαν" το Skroutz!

Το μεσημεράκι του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στο ASH , οι νέοι στην διοργάνωση Σκόρπιοι, ήταν καταιγιστικοί απέναντι στο Skroutz και χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία, πήραν ευρεία νίκη με 87 – 25.