Winter Elite League 22/23

Τους Πι-Στόλη-σε στο τέλος!

Το βράδυ της Τρίτης 20 Σεπτεμβρίου στο ASH, για την πρώτη αγωνιστική της Ελίτ , οι ReTirees με σουτ του Στόλη στα 2,5 δευτερόλεπτα, κατέκτησαν μια πολύ μεγάλη νίκη με 59-61 απέναντι στους Brazzers,μπαίνοντας με το δεξί ατο πρωτάθλημα.

Νικήτρια στο θρίλερ η Limoges!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Elite League by Betsson η Limoges αφού επικράτησε με 67-69 των Harlems σ’ ένα παιχνίδι θρίλερ που διεξήχθη στο ΓΣΠ.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Harlems ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι και προηγήθηκαν στο 10’ με 21-19 χάρη στα καλάθια των Δαμίγου, Σιάμου, Σταυρόπουλου και Κοψιδά. Για την Limoges οι Δαβιλάς, Παπαδόπουλος και Δ. Τσατσάνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και όλα έδειχναν ότι θα παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Κοψιδάς ήταν αυτός που έκανε την διαφορά από τους Harlems, βάζοντας σημαντικά καλάθια όταν η μπάλα «έκαιγε», ενώ από την άλλη μεριά, ο Σταμάτης προερχόμενος από τον πάγκο έκανε την διαφορά στην επίθεση της Limoges. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Limoges μπροστά στο σκορ με 34-35.

Με τρία τρίποντα του Π. Τσατσάνη στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Limoges έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη αφού προηγήθηκε με +9 (38-47). Οι Harlems που έμειναν αρκετή ώρα χωρίς σκορ κατάφεραν να αντιδράσουν με τους Σιάμο και Κοψιδά, μειώνοντας σε 49-54, κάνοντας ταυτόχρονα το παιχνίδι ξανά ντέρμπι. Αυτό ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Aνατροπή στην ανατροπή και νίκη της Deportivo!

Την Τρίτη το βράδυ 20 Σεπτεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι με συνεχόμενες ανατροπές που κρίθηκε στο τέλος, η Deportivo Faliro πήρε μεγάλη νίκη με 70 – 68 απέναντι στους Uncle Drew, με σουτ του Τσάβαλου στα 15 δευτερόλεπτα.

Οι Drew ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Χαλκιόπουλου και τρίποντο του Τρούσσα, αλλά στην συνέχεια η Deportivo πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Κορωνιό με 5 πόντους και τους Γάτσιο, Γαρμπή να βάζουν από 4, ξέφυγε με 20-11.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο δ

Η "βαριά" φανέλα των War Gamers!

Οι "πολεμιστές", ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στην φετινή Elite League by Betsson, κερδίζοντας τους περσινούς φιναλίστ με 64-59 στο κλειστό του Κολωνού.

Σε ρυθμούς Γεωργούση οι πρωταθλητές!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα των West Kings στην φετινή Elite League by Betsson, καθώς οι πρωταθλητές ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Reload με 83-64 στο Περιστέρι!

Με τον Σπύρο Γεωργούση να ξεκινάει σεληνιασμένος το ματς πετυχαίνοντας 17 πόντους και τον Σταυρούλη να προσθέτει 5, οι West Kings πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, 24-14. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Γουρνά να σκοράρει 4 πόντους και τον Λουφόπουλο 3.

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι ξέφυγαν στους 18, 34-16, είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 6, 36-30, και τελικά με ακόμη 7 πόντους του Γεωργούση, 6 του Φωτόπουλου και 5 του Σταυρούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 44-33. Τους Reload κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Ορέστη, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Πανταζής και Τριχιάς.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Μαρφαντά διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια του και με 5 πόντους του Βήττα και τρίποντο του Πεζούλα, βρέθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου στο +16, 60-44. Δεν μπόρεσαν οι παίχτες του Περιβολάρη να απειλήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Ορέστη να σκοράρει 3 πόντους και τους Αρτουσένκο, Τριχιά, Σαραντόπουλο και Πανταζή να βάζουν από 2 έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 60-44!

"Ίδρωσαν" αλλά τα κατάφεραν οι ThunderDogs!

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League by Betsson πανηγύρισαν οι ThunderDogs, οι οποίοι κέρδισαν τον Antilalo με 59-57.

Νευρικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Ο Antilalos με πιεστική άμυνα κατάφερε να πάρει τα ηνία και να προηγηθεί με 3 πόντους, 12-9 με τους Ζαμπέτα και Μαργώνη να σημειώνουν από 4 πόντους. Για την ομάδα του Παπαγεωργίου, 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Αθηναίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβρεξε τρίποντα για τους ThunderDogs. Με ρεσιτάλ έξω από τα 6,75, οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 21-10 και προηγήθηκαν με 30-22 με το τέλος του ημιχρόνου. Την διαφορά έκανε ο Πρισιμιτζάκης με 5 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 4 έβαλε ο Γιώργος Τσεβρενίδης.

Ο Antilalos στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να μειώσει. Πίεση στα 4/4 για την ομάδα του Ζαμπέτα, η οποία τελεσφόρησε και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι "μαύροι" ήταν αποφασισμένοι να μην τα παρατήσουν από την διεκδίκηση της νίκης. Το σκορ στο 30' ήταν 46-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε. Τα "σκυλιά" ήταν πιο ψύχραιμα, πιο εύστοχα και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στην Elite League by Betsson, επικρατώντας με 59-57. Ο Antilalos στο παρθενικό του παιχνίδι στην κατηγορία, πάλεψε, αλλά η απουσία ψηλών, του στοίχισε.

Πρεμιέρα με ικανοποίηση για τους Fix!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν τα Paliagoura, οι New World Fix με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο (20-6), πήραν τη νίκη με 63-52 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Elite League by Betsson!