31/10/2022
Kourkoutes BC 24 22 21 15 - 82 -
Uncle Drew 16 22 27 24 - 89 -

Ο "Θείος" Κάρμας έκανε δώρο την πρόκριση!

Έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Γιάννη Κάρμα με 28 πόντους, ο Uncle Drew έκανε την ανατροπή απέναντι στους Kourkoutes, πήρε τη νίκη με 82-89 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μαζαράκη αφού και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι Kourkoutes ήταν ένα... κλικ καλύτεροι παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (24-16) . Ο Τσάκωνας ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Λαδιά, Αθανασίου και Βεϊσάκη. Από την περιφέρεια σκόραραν κυρίως οι φιλοξενούμενοι, με τους Βλισσίδη, Κανδηράκη, Μπονάτσο και Βαρβαρίδη να σημειώνουν από ένα τρίποντο.

Με τρίποντο του Λαδιά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +10 (26-16), όμως αυτό φαίνεται ότι αφύπνισε την ομάδα του Βενέτη. Με συνεχόμενους πόντους του Κάρμα και τρίποντο του Τρούσα, ο "Θείος" έτρεξε ένα 10-0 σερί και ισοφάρισε σε 26-26. Το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στους Kourkoutes. Με σπουδαία άμυνα και τρίποντες "βόμβες" των Αγγελόπουλου και Βεϊσάκη, οι"άσπροι" πήραν ένα καλό προβάδισμα (46-38), στέλνοντας ταυτόχρονα ένα "ηχηρό" μήνυμα στον αντίπαλο.

Ένα μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στην επανάληψη με τους Kourkoutes να διατηρούν με... νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα και τους Drew να κάνουν δυναμική επιστροφή. Ο Τσάκωνας κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και σημείωσε τους περισσότερους πόντους για την ομάδα του, ενώ από την άλλη μεριά, ο Κάρμας αρχικά με ατομικές ενέργειες και ο Χαλκιόπουλος στη συνέχεια με σουτ από μέση απόσταση ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Το σκορ ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών ήταν 67-65.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι. Μπορεί οι Kourkoutes να είχαν στο μεγαλύτερο μέρος το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, όμως ο Uncle Drew με ψυχή, πάθος και έναν ηγετικό Γιάννη Κάρμα που έβαλε μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-24 και έφτασε στη νίκη - πρόκριση με 82-89. Οι Kourkoutes στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, έχασαν την συγκέντρωση τους και πέταξαν στα "σκουπίδια" την προσπάθεια που έκαναν σε όλο τον αγώνα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάρμας με 28 πόντους (6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 4/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/43 δίποντα (51%), 11/31 τρίποντα (35%) και 5/19 βολές (26%). Μάζεψαν 27 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/23 δίποντα (70%), 11/24 τρίποντα (46%) και 24/34 βολές (71%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 8 (2), Αθανασίου 5, Βεϊσάκης 17 (4), Καντιώτης 9, Λαδιάς 6 (2), Νακόπουλος 11, Σουλιώτης, Τεστέμπασης 5 (1), Τριωάνος, Τσάκωνας 21 (2)

Uncle Drew (Βενέτης): Βαρβαρίδης 9 (1),. Βλισσίδης 3 (1), Ιατρού 2, Κάρμας 28 (4), Καμπάς, Κανδηράκης 5 (1), Μπονάτσος 14 (1), Οικονομάκος 4, Τρούσας 10 (2), Χαλκιόπουλος 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών που "έφεραν" τούμπα το ματς καθώς και η μυθική εμφάνιση του Κάρμα.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη καθαρού μυαλού από τους γηπεδούχους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.