21/01/2023
Golden Boys 16 24 21 14 - 75 -
Athens Touvlakers 16 18 15 19 - 68 -

16 ροζ φύλλα και συνεχίζουν οι Golden Boys!

Ούτε το Σάββατο στο κλειστό του Περιστερίου έσπασε το αήττητο των Golden Boys, αφού πανηγύρισαν το 16ο σερί ρόζ φύλλο απέναντι στους Athens Touvlakers! Οι Touvlakers πάλεψαν το ματς μέχρι τέλους, όμως ηττήθηκαν για δεύτερη φορά από τα "Χρυσά αγόρια".

Το ξεκίνημα βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία. Ο Ιορδανίδης εντυπωσίασε για τους γηπεδούχους, καθώς σε εφτά λεπτά συμμετοχής, έγινε διψήφιος(10π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, είχαμε τον Αγκουριδάκη να παίρνει το τιμόνι της ομάδας, έχοντας βέβαια μικρές, αλλά σημαντικές βοήθειες από Λειβαδά και Μαρίνο, ο οποίοι έδωσαν από ένα τρίποντο ο καθένας. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε μοιρασμένο για τους δύο αντιπάλους, οι οποίοι πήγαν στην πρώτη ανάπαυλα με το σκορ στο 16-16.

Μικρό προβάδισμα κατάφεραν να πάρουν οι Golden Boys εν όψει ημιχρόνου. Με το σκοράρισμα να μοιράζεται ανάμεσα στους παίκτες τα "Χρυσά αγόρια" άρχισαν να βρίσκουν καλύτερο ρυθμό. Οι Touvlakers τώρα, βρέθηκαν σε μια στιγμή παραφροσύνης και τα πολλά νευρά που έβγαλαν τους στοίχισαν και στην απόδοσή τους μέσα στο γήπεδο. Θεοδωρακόπουλος, Καρμοίρης και Μαρίνος προσπάθησαν να πάρουν τα σκήπτρα στο σκοράρισμα και να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το 40-36 γράφτηκε τελικά στον πίνακα μετά το πέρας του πρώτου εικοσάλεπτου.

Η επανέναρξη δεν θύμιζε σε τίποτα ο,τι είχαμε παρακολουθήσει. Οι Touvlakers αναλώθηκαν στα νεύρα και την ένταση που είχαν και άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν διψήφια διαφορά. Ο "ψηλός" των "Χρυσών", Βασίλης Χαχάμης, ξεδιπλώθηκε στο τρίτο τέταρτο, φτάνοντας τους 15 πόντους. Χωρίς αμφιβολία ήταν ανώτεροι οι γηπεδούχοι και έπρεπε να βγάλουν γερή αντίδραση οι "Μπλε", αν ήθελαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους, έδωσε τελικά την ώθηση ο Μέξας, ο οποίος το πήρε πατριωτικά στο δεύτερο μισό. Το δεκάλεπτο έληξε στο 61-49, με τους Touvlakers να μην έχουν  ακόμα παραδοθεί.

Τελευταία στροφή και Μέξας, Κοσκέρας και Μαρίνος είχαν βάλει μπρος για την μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων ο καθένας! Για τους γηπεδούχους Ποντικός και Δαπόλας διατηρούσαν μπροστά την ομάδα τους, παρά τις τρικλοποδιές που τους έβαζαν οι αντιπάλοι. Τελικά, παρά την υπερπροσπάθεια των "Αθηναίων" στο τελευταιό δεκάλεπτο, τα "Αγόρια" διατηρήθηκαν αήττητα για ακόμα μια αγωνιστικη. Οι Touvlakers πλήρωσαν τον κακό τους εαυτό και ηττήθηκαν με 75-68.

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Χαχάμης Βασίλης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στα συνολικά στατιστικά οι Golden Boys είχαν 23/52 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 8/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. οι Athens Touvlakers ολοκλήρωσαν με 16/46 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 6/7 βολές, 55 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 25 λάθη και 3 μπλοκ.

Golden Boys(Χαχάμης Α.): Λαλιώτης 4, Ιορδανίδης 15, Ποντικός 10, Δαπόλας 10, Νικολιδάκης, Κατσούλης 2, Μπάστας, Χαχάμης Β. 18, Χαχάμης Α. 6, Μπυνιχάκης 12.

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Μέξας 14, Αγκουριδάκης 6, Θεοδωρακόπουλος Β 3, Θεοδωρακόπουλος Γ. 6, Καρμοίρης 8, Κοσκέρας 13, Λειβαδάς 3, Μαρίνος 15, Παισόπουλος.

Τι μας άρεσε: To κάρφωμα του Μπυνιχάκη στο τρίτο δεκάλεπτο!

Τι δεν μας άρεσε: H ένταση που έβγαλαν οι Touvlakers!