16/10/2022
All Blacks 10 10 9 10 - 39 -
Colombians BC 19 27 25 14 - 85 -

2/2 για τους Colombians!

Οι Colombians έκαναν εύκολα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, επικρατώντας των All Blacks, με σκορ 39-85.

Από την αρχή του αγώνα οι Colombians μπήκαν καλυτέρα στο γήπεδο. Με πρωταγωνιστή τον Χριστόπουλο ο οποίος ήταν απόλυτος κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-19.

Στην δεύτερη περίοδο, με την είσοδο του Βελέντζα, οι Colombians ανέβασαν ταχύτητα, πίεζαν σε όλο το γήπεδο, έκλεβαν μπάλες και έβγαζαν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς .Οι All Blacks βρίσκονταν σε σύγχυση και κατάφεραν να βάλουν το πρώτο τους καλάθι μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-46.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε το σκηνικό. Οι Colombians δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό .Οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν την ξέφρενη απόδοση των φιλοξενουμένων και οι ομάδες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 29-71.

Στην τέταρτη περίοδο οι Colombians προτίμησαν να κάνουν rotation και να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα. Το μοναδικό κέρδος που είχαν οι All Blacks από την τέταρτη περίοδο ήταν κάποιες προσωπικές μονομαχίες του Τσαμαλή.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χριστόπουλος με 22 πόντους ,2/4 ελευθερες βολες, 10/17 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ο Κώστας Αρχοντόπουλος είχε 11 πόντους ,1/1 ελεύθερές βολές ,2/2 δίποντα ,2/8 τρίποντα , 6 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλεψίμο .

Οι νικητές είχαν 2/7 ελεύθερες βολές 31/58 δίποντα 7/22 τρίποντα , 39 ριμπάουντ, 27 ασιστ και 26 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 6/18 ελεύθερες βολές , 9/36 δίποντα , 5/25 τρίποντα , 46 ριμπάουντ , 5 ασιστ και 9 κλεψίματα.

All Blacks ( Τσαλουκίδης ) : Αρχοντόπουλος 11 (2), Καλλιώρας , Μπούρος 6 (1), Σαμαρτζής 8 (2), Σπυρόπουλος , Τσαλουκίδης , Τσαμαλής 10, Χερβατίδης 4

Colombians (Ρετουνιώτης ) : Ανδρικόπουλος 9 (1), Βελέντζας 5 (1), Γιαννακόπουλος 8(2), Διαμαντόπουλος 4, Καλαβρουζιώτης , Κιούκης Π. 2, Κιούκης Κ. 13 (1) , Κλεφτόγιαννης , Κυρακόπουλος 7 (1), Ρετουνιώτης 9 (1), Τούντας 6, Χριστόπουλος 22

Τι μας άρεσε : Η χημεία των Colombians σε όλο το γήπεδο.