19/10/2021
New York Pic-Knicks 12 7 19 11 - 49 -
Φιορετσίνα 8 11 13 17 - 48 -

2/2 για τους NY Pic – Knicks!

Την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Pic – Knicks που επικράτησαν με 49-48 της Φιορετσίνα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 4, 12-8 με το τέλος του δεκαλέπτου με τον Βαγγέλη Νάννο να σημειώνει 6 πόντους. Για τους «Ιταλούς» από 2 έβαλαν οι Μακρίδης, Μερτίκας, Ευφρεμίδης και Μαλακός.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε η νευρικότητα και τα πολλά φάουλ, που ήταν τα αίτια στο να δούμε αρκετές βολές και κακό ρυθμό. Το ντέρμπι παρόλα αυτά συνεχίστηκε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-19. Αθανασίου από την μία με 4 πόντους και Ευφρεμίδης από την άλλη με επίσης 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ξυλογιαννόπουλος βρήκε ρυθμό και με 2 τρίποντα έδωσε ώθηση στην Φιορετσίνα που προηγήθηκε με 27-21 και λίγο αργότερα με 32-23. Ωστόσο, οι Pic – Knicks έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 15-0 και προηγήθηκαν με 38-32 με το τέλος της περιόδου με μεγάλα σουτ των Αθανασίου, Ζαχαριάδη και Κωφόπουλου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση και το πάθος κορυφώθηκε. Αμφότερες οι ομάδες, ήθελαν διακαώς την νίκη και μάχονταν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Σε ένα συναρπαστικό φινάλε οι Pic Knicks πήραν την νίκη με 49-48 και έκαναν το 2/2 στον όμιλο τους στην Development 2 League.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αντώνης Αθανασίου με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάσωνας Ευφρεμίδης με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 16/31 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 7 τάπες. Από την άλλη, οι ηττημένοι είχαν 19/68 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 4 τάπες.
New York Pic – Knicks (Δημητρέλλος): Δημητρέλλος, Αντωνόπουλος 10, Κωφόπουλος 3, Νάννος 7, Αθανασίου 14, Ζαχαριάδης 9, Τσαγκάρης, Κοντογιάννης 6.
Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 10, Μακρίδης 9, Μερτίκας 2, Αδαμάκος 4, Χιονάς 1, Αθανασόπουλος 6, Ευφρεμίδης 7, Στασινόπουλος, Παπαγιάννης 2, Μαλακός 7, Γκιβίσης.
Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!