06/10/2024
Iron Maidan 15 24 12 23 - 74 -
Portofinos 14 14 10 11 - 49 -

2/2 οι εξαιρετικοί Iron maidan!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ βρίσκοντας ωραίες φάσεις μέσα από συνεργασίες. Για τους γηπεδούχους Μαλτέζος και Μακρής βρήκαν από 4 και 5 πόντους αντίστοιχα, για να απαντήσουν στην συνέχεια οι Portofinos με τους 4 πόντους του Κούγια, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-14.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους IronMaidan να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν σκορ κοντά στο καλάθι από τους Νταγκίνη και Μαλτέζο. Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Μακαρούνας βρίσκοντας 5 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-28.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι στο παρκέ με όρεξη για ωραίο μπάσκετ. Εξαίρετος Αθανασίου για τους Portofinos βρήκε 6 γρήγορους πόντους, μειώνοντας στα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση με τα τρίποντα του Μαλτέζου και του Νταγκίνη και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι IronMaidan δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής στους φιλοξενούμενους και τελείωσαν το παιχνίδι με τις ωραίες συνεργασίες από Μακρή, Λιμνίδη και Νταγκίνη. Ο Θοδωρής Μαλτέζος βρήκε 5 πόντους στο κλείσιμο και έκανε το τελικό 74-49, με τους IronMaidan να παίρνουν μια σπουδαία και άνετη νίκη.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Νταγκίνης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κούγιας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Iron maidan (Λημνίδης): Λημνίδης 14, Μακρής 10, Μακρής 3, Μαλτέζος 18, Νταγκίνης 18, Καλκοπέδης 4, Κίσσας 2, Μαλτέζος 1, Κατσανός 4

Portofinos (Μακαρούνας): Μακαρούνας 10, Ζαροδήμος 5, Μηλιάδης 2, Αθανασίου 12, Κούγιας 14, Καρακίτσος 2, Ευγένιου 2, Τριανταφύλλου 2

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες φάσεις των δύο ομάδων!