06/05/2023
All Blacks 12 12 11 13 - 48 -
Τα Βουνά Ath 19 17 10 13 - 59 -

2/2 τα Βουνά!

Το απόγευμα του Σαββάτου 6 Μαίου στον Σπάρτακο, σε ένα ανοιχτό και γρήγορο παιχνίδι, τα Βουνά έχοντας την πρωτοπορία σε όλη την διάρκεια, κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον όγδοο όμιλο της Summer Development , επικρατώντας με 48 – 59 απέναντι στην πεντάδα των All Blacks.

Οι All Blacks πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σαμαρτζή, προηγήθηκαν 5 – 0. Στην συνέχεια τα Βουνά με τον Χόντο να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με 9 πόντους, πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Ράλλη να ακολουθεί από κοντά με 4, έχτισαν διψήφια διαφορά, για να έρθουν Τσαλουκίδης με 4 και Τσαμαλής με δίποντο, να μειώσουν και να διαμορφώσουν το 12-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μπουν καλύτερα στην διεκδίκηση του αγώνα με τον Τσαλουκίδη να ξεχωρίζει με 5 πόντους , όμως τα Βουνά με την τριάδα Κωνσταντίνου με 6, Φιλντίση-Χόντο με 4 πόντους, έβρισκαν άμεσα απαντήσεις με το 24 – 36 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, με Σαμαρτζή και Τσαλουκίδη να είναι τα πρώτα βιολιά με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, όμως οι Κόκκινοι με τον Δικαίο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, κρατούσαν την πρωτοπορία με 35 – 46.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης , με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και τα Βουνά να φτάνουν στην νίκη με 48 – 59. Τσαμαλής - Τσαλουκίδης , πάλευαν για τους γηπεδούχους με 5 πόντους έκαστος, ενώ την νίκη των φιλοξενούμενων υπέγραψε κυρίως ο Χόντος με 9 πόντους με Κωνσταντίνου και Γραίκο να βάζουν κι αυτοί το λιθαράκι τους πετυχαίνοντας από 2 πόντους.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Δικαίος με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι All Blacks είχαν 14/42 τρίποντα, 2/11 τρίποντα , 14/26 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Τα Βουνά είχαν 27/60 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

All Blacks(Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 4, Σαμαρτζής 12(17ρ.), Σπυρόπουλος 3 , Τσαλουκίδης 19, Τσαμαλής 10(9ρ.).

Βουνά (Τουρλιούμης):Γραίκος 6, Δικαίος 8,Κωνσταντίνου 8, Π.Παναγιωτόπουλος 9, Δ.Παναγιωτόπουλος 2, Ράλλης 2(7ρ.), Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης 6, Χριστοδούλου 2(7ρ.), Χόντος 14.

Τι μας άρεσε: Η συνοχή που βγάζουν και η βελτίωση από παιχνίδι σε παιχνίδι που έχουν τα Βουνά.