09/02/2023
Μινάρ Ηστ 11 18 13 15 - 57 -
Μπεκρίμ Team 20 14 30 12 - 77 -

2/2 για τους Μπεκρίμ!

Το απόγευμα της Πέμπτης στο promitheas park η MpekrimTeam πήρε μία ακόμα νίκη με σκορ (57-77) απέναντι στην νεοσύστατη ομάδα του πρωταθλήματος τους PatrasMinarist. Καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι τυπικά φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό και ήταν μπροστά στο σκορ.

Από την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δείξανε τις επιθετικές τους αρετές και με μπροστάρηδες Γεωργίου και Ανδρέα πήρανε γρήγορα μία διαφορά 9 πόντων στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Minarist  να προσπαθούν περισσότερο και να βρίσκουν τα πατήματα τους με αποτέλεσμα να μειώνουν την διαφορά στους 5 μετά το πέρας του ημιχρόνου. Η μεταγραφή Δημήτρης Κουραχάνης έκανε την διαφορά αφου σημείωσε 10 απο τους 18 πόντους της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ (29-34) με τους Μπεκριμ να συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους, αφού ήταν και αυτό που τους οδήγησε στην ήττα. Ο Τσερκεζής έσβησε τα όνειρα των αντιπάλων του για νίκη, καθώς μπήκε καυτός στο δεύτερο ημίχρονο βάζωντας 11 πόντους εκ των οποίον 2 τρίποντα κυρίως ψυχολογίας για την ομάδα του με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στους 22.(42-64).

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού έγιναν κάποιες προσπάθειες από πλευράς Minarist που δεν οδήγησαν πουθενά καθώς η διαφορά είχε ξεφύγει αρκετά από το προηγούμενο δεκάλεπτο.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Τσερκεζής με 20 πόντους 5 ριμπάουντ 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

PatrasMinarist: Αποστολόπουλος 8,Βαλέριος 5,Δημητρόπουλος 0,Κακαβούλας 0,Κοκκώνης 8,Κουραχάνης 22,Κρεμμύδας 2,Ντάρλας 4,Νταφογιάννης 0,Παναγόπουλος 5,Τάγκαλος 3.

MpekrimTeam: Γεωργίου 11,Γιαννάτος 8,Δημήτρης 14,Κυριακόπουλος 4,Νικολόπουλος 1, Παίρης 3,Παπαγεωργίου 0,Προδρομίτης 5,Τσερκεζής 20,Φράγκος 11.