03/10/2024
Cartel BC 12 10 28 15 - 65 -
Milbyraki Bucks 24 18 12 19 - 73 -

2η νίκη για τους Milbyraki Bucks

2 στα 2 έκαναν οι Milbyraki Bucks καθώς επικράτησαν των Cartel BC με σκορ 65-72.

Στην 1η περίοδο οι Milbyraki Bucks πήραν μία άκρως σημαντική διαφορά 12 πόντων. Εκμεταλλεύτηκαν όσο μπορούσαν την επιθετική τους δεινότητα και έκλεισαν το δεκαλέπτο προηγούμενοι στο σκορ με 12-24.

Στην 2η περίοδο κατάφεραν να αυξήσουν περισσότερο τη διαφορά. Μπορεί να υπήρξε πιο αργό τέμπο στη συχνότητα σκοραρισμάτος αλλά είχαν ξανά το πάνω χέρι. Εν τέλει έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 22-42.

Οι Cartel BC έκαναν την αντεπίθεσή τους στην 3η περίοδο. Με εξαιρετική επίθεση και ακόμα πιο εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να ροκανίσουν αρκετά τη διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Το τέλος του δεκαλέπτου μπορεί να μην τους βρήκε μπροστά αλλά η διαφορά είχε μειωθεί σημαντικά στο 50-54.

Η 4η περίοδος έδειχνε και ήταν καθοριστική. Στα κρίσιμα σημεία μίλησαν οι Milbyraki Bucks, άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά και σττο τέλος πήραν τη νίκη με σκορ 65-73.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Χαρμανάς με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Cartel BC ξεχώρισε ο Θοδωρής Αποστολίδης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Cartel BC: Αποστολίδης 17 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Ζωγράφος 9 (1), Καλογιαννίδης  , Κανελλάκης 6, Καραπαχλίδης 2, Κουτσούμπας  ,Μηδιάτης 18, Μπιτζιόπουλος 6, Χορόζογλου

Milbyraki Bucks: Αργυράς 7 (1), Μανωλόπουλος  , Παρλαπάνης  , Παττακός 2, Σταμολάμπρος 26, Τράσκας 3, Τσαχουρίδης 13 (3), Χαρμανάς 22 (1)