29
45ers - - - - - 29 -
Bar Χελώνα - - - - - 42 -

2/2 οι Χελώνες…

Στα πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της D. League, οι 45ers αναμετρήθηκαν με την BarΧελώνα. Μπορεί και οι 2 ομάδες να έπαιξαν με ελλείψεις, αλλά οι «χελώνες» ήταν καλύτερες επιθετικά και κατάφεραν να πάρουν το 2ο σερί ροζ φύλλο αγώνα. 29-42 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, ήταν νευρικές και ιδιαίτερα άστοχες κάτι που προκύπτει και από το τελικό σκορ της περιόδου (7-2 υπέρ της Bar Helona). Το σκορ μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της Bar Helona, ενώ ο Χρήστος Κούλης σημείωσε το μοναδικό καλάθι της ομάδας του στην περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι παρέμεινε ιδιαίτερα κλειστό και για τις 2 ομάδες. Χάρη στους 7 πόντους του Λαμπρόπουλου, όμως, στο διάστημα αυτό, η ομάδα της Bar Helona πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο ημίχρονο (19-10). Το σκοράρισμα μοιράστηκε στους παίκτες των 45ers.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα των 45ers ξεκίνησε την προσπάθεια ανατροπής της εις βάρος της κατάστασης, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 (28-23). Ο Προβίδας με 5 πόντους διακρίθηκε στο διάστημα αυτό για τους σαρανταπεντάρηδες, ενώ το δίδυμο Λαμπρόπουλου – Σπανού με προσωπικά καλάθια προσπάθησε να κρατήσει την Bar Helona μπροστά στο σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Χελώνες φάνηκαν πιο ψύχραιμες και εύστοχες και με πρωταγωνιστή τον MVP Λαμπρόπουλο με 8 προσωπικούς πόντους και 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 42-29. Ο Κούλης προσπάθησε για την ομάδα του, δίχως όμως να καταφέρει να ανατρέψει την κατάσταση.

Mvp του αγώνα ήταν ο Αλέξης Λαμπρόπουλος με 18 πόντους και 1 ριμπάουντ (0-1) σε 32 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γκοτσόπουλος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ (3-5) και 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 10/48 σουτ (20,8%), 1/7 τρίποντα (14,3%), 8/14 βολές (57,1%), 44 ριμπάουντ (10-34), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 17/68 σουτ (25%), 6/32 τρίποντα (18,8%), 2/2 βολές (100%), 35 ριμπάουντ (10-25), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη.

45ers(Γραμματικόπουλος): Άγας, Βασιλόπουλος 6, Γκοτσόπουλος 5 (8 ριμπ), Κρίβας (8 ριμπ), Κόκκινος (7 ριμπ), Γραμματικόπουλος 8, Προβίδας 5 (10 ριμπ), Κούλης 5.

BarΧελώνα(Σπανός): Λαμπρόπουλος 18, Παπαδόπουλος 6, Σινογιώργος 4, Σπανός 6 (11 ριμπ), Σταθόπουλος, Σίνος.

Τι μας άρεσε: Ο clutch Λαμπρόπουλος στο τελευταίο δεκάλεπτο!