04/10/2021
Peristeri Phantoms 14 7 11 13 - 45 -
Milwaukee Sucks 10 25 9 21 - 65 -

3/3 για τους Milwaukee Sucks!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki Cup πανηγυρίζουν οι Milwaukee Sucks που κέρδισαν και τους Peristeri Phantoms στον Κολωνό με 65-45.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «Περιστεριώτες» ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Κρινή και Κάλα που σημείωσαν 9 και 5 πόντους αντίστοιχα προηγήθηκαν με 14-10. Οι Sucks, ξεκίνησαν νωθρά και βρήκαν 3 πόντους από τον Καββαθά και 2 από τους Μαριόλη, Μαυροειδή και Φωτόπουλο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Η ομάδα του Κυριτσόπουλου είδε τον Μαυροειδή να κάνει… πλάκα μέσα στο «ζωγραφιστό» με 8 πόντους και να τρέχει ένα σερί 25-7 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-21. Για τους Phantoms, 5 πόντους σημείωσε ο Περιβολάρης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks διατήρησαν με άνεση το προβάδισμα τους χωρίς ν' αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι Sucks, κράτησαν την διαφορά τους στους 12, 44-32 και «αγκάλιασαν» την νίκη. Φωτόπουλος από την μία με 5 πόντους και Κρίνης από την άλλη με επίσης 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στη τελευταία περίοδο, δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Οι Milwaukee Sucks, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ανέβασαν την διαφορά τους στους 20, 65-45 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Sucks, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Απόστολος Μιχάκης με 19 πόντους, 1 ασίστ και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κάλας με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Συνολικά οι Peristeri Phantoms είχαν 17/64 εντός πεδιάς, 4/26 τρίποντα και 7/17 βολές. Πήραν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 24/62 εντός πεδιάς, 5/19 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 3 τάπες.
Peristeri Phantoms (Κότσιρας): Ταμβάκος, Φιλιππής, Μιχαηλίδης, Κρινής15, Αναστασόπουλος 7, Περιβολάρης 6, Καδδάς 6, Φλάκας 2, Κάλας 5, Κότσιρας 4.
Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Τεπελίδης 6, Καββαθάς 7, Διαμάντης 5, Μελιγκώνης 2, Φωτόπουλος 7, Βαλσάμης 1, Σαμιωτάκης 2, Μαριόλης 6, Μαυροειδής 10, Οικονόμου, Μιχάκης 19, Γκολφινόπουλος.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Milwaukee Sucks!