14/06/2024
Phoenix BC 18 17 22 26 - 83 -
Πανικός BC 16 13 17 11 - 57 -

3 στα 3 για τους Phoenix BC

H ομάδα των Phoenix BC πήρε την νίκη με 83-57 απέναντι στους Πανικός BC και έχει ξεχάσει τι σημαίνει η λέξη "ήττα". Από νωρίς πήραν το προβάδισμα καθώς ξεκίνησαν το 1ο δεκάλεπτο με σερί 8-0. Στα μέσα του δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν την ελάχιστη διψήφια διαφορά με το σκορ να είναι στο 14-4. Έπειτα η ομάδα των Πανικός BC κατάφερε να ισοφαρίσει με το Γιάννη Τσάτσα σε 16-16 μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Παρ' όλα αυτά το δεκάλεπτο έληξε με 18-16 υπέρ των Phoenix BC με καλάθι του Πέτρου Τσαπάρα στη λήξη.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου έσφιξαν οι άμυνες και έτσι για τα πρώτα 3 λεπτά το σκορ έφτασε στο 24-21. Από εκεί και πέρα οι Phoenix BC έκαναν ένα μικρό σερί 6-0 και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (30-21). Οι Πανικός BC έβγαλαν αντίδραση προς το τέλος και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά φέρνοντάς την στους 6 πόντους (35-29) την στιγμή της κόρνας.

Στο 3ο δεκάλεπτο προσπάθησαν και οι δύο ομάδες να μπουν αρκετά δυναμικά όμως η μπάλα δεν ήταν βοηθός στην ομάδα των Πανικός BC. Στην αντίπερα όχθη, οι Phoenix BC εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και ανέβασαν το σκορ στο ύψος του 43-32. Η διαφορά παρέμενε σε ασφαλή επίπεδα για τους Phoenix BC παρότι αμφότερες οι ομάδες βρήκαν διαδρόμους ανάμεσα στους αντιπάλους τους. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους Phoenix BC με 11 πόντους και το σκορ στο 57-46.

Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου οι Phoenix BC άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά με εύστοχα τρίποντα και φτάνοντάς την μέχρι το +21 (69-48). Η συνέχεια ήταν παρόμοια μέχρι σχεδόν το τέλος του αγώνα. Κατάφεραν οι Phoenix BC να ανεβάσουν τη διαφορά μέχρι το +29 (81-52) και το παιχνίδ έκλεισε με τελικό σκορ 83-57.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πέτρου Τσαπάρα, ο οποίος είχε 27 πόντους, 9 ασσίστ και 5 ριμπάουντ!

Από την πλευρά των Πανικός BC ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καραφώτης με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Phoenix BC: Βραγγαλάς 0, Γαλάνης 3, Ευαγγελινός 2, Παπαβασιλείου Μονζάνι 3 (1), Παπαδόπουλος 18 (6), Σκλέπος 14, Συμεωνίδης 16 (2), Τσαπάρας 27 (3)

Πανικός BC: Αντωνάκης 10 (1), Δημητριάδης 0, Καρανάτσιος 0, Καραφώτης 32 (1), Κοντόπουλος 0, Μπαλάσκας 0, Νικολόπουλος 4 (1), Τσάτσας 3 (1), Τσελεκίδης 6, Ψοφογιώργος Αθ. 0, Ψοφογιώργος Δ. 2