15/01/2023
Gran Μανάρια 13 18 2 12 9 54 -
Wolves 16 7 15 7 12 57 -

3ο ροζ φύλλο για Wolves!

Μια αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, ένα παιχνίδι μοιρασμένο και δύο παρέες που ήρθαν για να τα δώσουν όλα για τη νίκη, με αυτούς που χαμογέλασαν στο τέλος να είναι οι Wolves, καθώς επικράτησαν με 54-57 στο ΣΕΦ!

Το καλό ξεκίνημα του Δρακοπούλου και των Wolves βρήκε απάντηση από 2 εύστοχες προσπάθειες από Σκληρό και Νερούτσο, με την αναγνωριστική πρώτη περίοδο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με σκορ 13-16, με την ποιότητά των μονάδων των δυο ομάδων να φαίνεται από νωρίς νωρίς!

"Ζεστάθηκαν" οι δύο ομάδες, με τον Αλεξανδρίδη να βρίσκει το χέρι του από τα 6. 75 και τους Λύκους να περνούν τη μπάλα σε Δρακόπουλο και Τύρο συνεχώς, μένοντας παράλληλα σε απόσταση αναπνοής, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-23.

Με μαέστρο τον Μαρκόπουλο και σε θέση εκτελεστη τον Δρακόπουλο, οι Wolves άγγιξαν το σκορ κοντά στα μέσα της τρίτης περιόδου, δείχνοντας εμφανώς βελτιωμένοι. Ο Πολυχρονίδης ήταν σχεδόν... παντού και με ενέργεια και σκορ έδωσε εν τέλει το προβάδισμα στους  Wolves στο τέλος του δεκαλέπτου, με σκορ 33-38.

Ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, δύο ομάδες που πάλεψαν με νύχια και με δόντια για το ροζ φύλλο αγώνα και εν τέλει μια νίκη που ήρθε στην παράταση (45-45 κανονική διάρκεια) για τους Wolves με τελικό σκορ 54-57, σε μια αναμέτρηση που όποιος και αν κέρδιζε θα ήταν δίκαιο!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Δρακόπουλος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Gran ΜΑΝΑΡΙΑ ξεχώρισε ο Ισίδωρος Τσίγκος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/30 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 8/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 12 λάθη.

Gran ΜΑΝΑΡΙΑ (Αλεξανδρίδης): Τσίγκος 14, Σκιαδόπουλος 8, Σκληρός 3, Παπαευσταθίου 3, Αλεξανδρίδης 13, Λιάκος 3, Νερούτσος 6, Καμπόλης 4.

Wolves (Πετρόπουλος): Πολυχρονίδης 17, Μεϊκόπουλος 3, Πετρόπουλος, Ριζόπουλος 15, Δρακόπουλος 19 (13 ριμπ.), Καλημέρης, Τύρος 3.

Τί μας άρεσε: Ένα όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση!