11/02/2022
Μπεκρίμ Team - - - - - 44 -
Falcons - - - - - 51 -

Βομβαρδισμός τριπόντων απο τους Touvlakers!

Ποιος θα το περίμενε ότι οι Touvlakers που είχαν 1/7 στον α’ γύρο του πρωταθλήματος, θα ξεκινούσαν με 2/2 νίκες; Σίγουρα όχι εγώ. Κι όμως, η αρμάδα του Μάκη Θεοδωρακόπουλου «ψώνισε» σωστά στην μεταγραφική περίοδο, έκανε τις κατάλληλες αλλαγές και τώρα έχει χτίσει ένα σερί 2 νικών. Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της D. League, η Μπεκρίμ Team υποδέχθηκε τους Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν κοντινό μέχρι την 3η περίοδο. Μετά οι Touvlakers ξέφυγαν στο σκορ και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με σκορ 44-51

Από νωρίς πάτησαν το πόδι στο γκάζι οι Touvlakers, κάτι που το μαρτυράει και το επιμέρους 4-12 της 1ης περιόδου. Με όπλο την άμυνα και τις γρήγορες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 8 πόντους.7 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός Δελέγκος με τον Ιωάννου να ακολουθεί με 3. Από 1 καλάθι είχαν Τσερκέζης και Φράγκος για την εκτός τόπου και χρόνου Μπεκρίμ Team!

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με το σκορ να είναι 17-14. Η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους, με τους «μπεκρήδες» να γίνονται πιο ανταγωνιστικοί. Κουπί για τους φιλοξενούμενους τράβηξε ο Φώτης με 7 πόντους, ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Θεοδωρακόπουλος. 9 πόντους έβαλε για τους γηπεδούχους ο πάντα αξιόπιστος επιθετικά Φράγκος.

Τους Touvlakers κράτησε όρθιους στην 3η περίοδο ο Ιωάννου. Ο μεγάλος star της αρμάδας του Θεοδωρακόπουλου πέτυχε 4 τρίποντα (3 σερί) και από εκεί που η διαφορά είχε φτάσει στους 2-3  πόντους την έστειλε στους 10! 5 πόντους είχε ο Γεωργίου για την Μπεκρίμ που δεν είχε τρόπο να περιορίσει τον Ιωάννου. 8-13 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Οι Touvlakers  δεν χαλάρωσαν στο 4ο δεκάλεπτο. Έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και πάσαραν σωστά τα πρώτα 5 λεπτά, στέλνοντας την διαφορά στους 15. Παρόλα αυτά, η Μπεκρίμ δεν τα παράτησε, έπαιξε full-court press και μείωσε αρκετά. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη. 44-51 ήταν το τελικό σκορ. 7 πόντους είχε για τους Touvlakers ο Ιωάννου και 7 ο Τσερκέζης για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ιωάννου με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35 αγωνιστικά λεπτά. Για την Μπεκρίμ Team ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 10/31 δίποντα (32,3%), 2/21 τρίποντα (9,5%), 18/26 βολές (69,2%), 36 ριμπάουντ (11-25), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 9/38 δίποντα (23,7%), 7/19 τρίποντα (36,8%), 12/23 βολές (52,2%), 44 ριμπάουντ (15-29), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 18 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Κατσαμπίρης 1, Τσερκέζης 11, Γεωργίου 5, Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 6 (9 ριμπ), Φράγκος 13, Παϊρής 6, Δημήτρης 2.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Ιωάννου 22, Μάκκας 3, Κοτσώνης 2, Φώτου, Φώτης 8 (12 ριμπ), Κωστούλας, Θεοδωρακόπουλος 3, Μπουχάγιερ 2, Δελέγκος 9 (9 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Δελέγκος που πέτυχε 9 πόντους, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ παράλληλα!

Τι μας άρεσε: Η δύναμη των Touvlakers και η ευστοχία του Ιωάννου!